7 sposobów jak oszczędzać w domu?

Nie da się ukryć, że utrzymanie gospodarstwa domowego kosztuje. Rachunki są wysokie, a życie drogie. Nigdy jednak nie było inaczej, a nasze babcie potrafiły gromadzić oszczędności w skarpecie. Czasy i zaopatrzenie wymuszały na nich określoną zaradności. Bez wątpienia część z ich porad można spokojnie wpisać w modną dziś idee zero west.
• Rób zakupy z listą na podstawie opracowanych jadłospisów. Brzmi to okropnie, jakbyś maiła zostać dietetykiem i zaopatrzeniowcem, ale w praktyce to nic skomplikowanego. Macie przecież ulubione potrawy, które przygotowujesz przynajmniej raz w tygodniu i kilka przysmaków, z których nie rezygnujesz. Przegląd szafek i zapasów kuchennych, kartka i spis właściwie gotowy. W ten sposób możesz zrobić większe zakupy raz w tygodniu, korzystając z oferty sieciowego marketu, w którym z pewnością jest taniej niż w osiedlowym sklepiku.
• Nie wyrzucaj jedzenia. Marnowanie żywności to ogromny problem środowiskowy, ale też finansowy. Mogą cię bawić babcine przepisy na dania z resztek, ale większość porad ma naprawdę sens. Pieczywo przerobisz na tartą bułkę, owoce i warzywa spokojnie możesz zamrozić i przygotować z nich zupy i koktajle, a z resztek ugotowanych ziemniaków zrobić kopytka lub frittatę.
• Dbaj o lodówkę. Regularnie ja rozmrażaj, nie dopuszczając do zalegania lodu. Nie zostawiaj otwartych drzwi, a przede wszystkim nie wkładaj do niej gorących potraw. Zużywa ona wówczas trzy razy więcej prądu, aby szybciej je schłodzić.
• Nie gotuj nigdy więcej wody, niż naprawdę potrzebujesz. Jeśli masz płytę elektryczną czy indukcyjną, zadbaj o prawidłowe dobieranie średnicy garnków. Powinna być o około 2 cm większa od rozszerzenia. Gotuj, korzystając z pokrywek, a jeśli potrzebujesz szybko wrzątek, zagotuj wodę w czajniku. Zużyje o około 20% mniej energii niż płyta kuchenna.
• Korzystaj ze zmywarki. Ręczne zmywanie to nie tylko strata czasu, ale też ponad dwa razy więcej zużytej wody. Pamiętaj, tylko aby korzystać z ekonomicznych programów i starannie usuwać resztki z naczyń. Dbaj też o pełen załadunek.
• Wychodząc do pracy i idąc spać, wyłączaj wszystkie niepotrzebne urządzenia z kontaktów. Mała i niepozorna ładowarka do telefonu potrafi zużyć prądu za 20 zł rocznie i to wtedy, gdy niczego nie ładuje. Dla wygody korzystaj z listwy zasilającej. Wtedy kilka urządzeń wyłączysz jednym kliknięciem.
• Na parapecie kuchenny stwórz ogródek ziołowy. Uprawa ziół, szczypioru w domowych warunkach kosztuje grosze, a znakomicie urozmaicają one smak potraw. Z czasem, zajęcie to, może przerodzić się w ciekawe hobby. Być może pokusisz się o własną kiełkownicę lub zainteresujesz uprawą warzyw w donicach.

Leave a comment