Przypomnienie

Minął prawie rok gdy byłem bliski zainwestować w złoto. Dość wysoka cena wyjścia z tej inwestycji zniechęciła mnie od bezpośredniego zakupu kruszca. W sklepie zaproponowano, że nie ma najmniejszego problemu. Odkupią ode mnie Krugerrandy…..o 30% taniej. Co prawda w Internecie znalazłem strony, gdzie oferowano odkupienie monet jedynie 7-8% poniżej ceny kupna ale tak zwany niesmak pozostał.

…I przez dłuższy czas nie interesowałem się złotem. Może nie tak zupełnie. Od czasu do czasu zerkałem na notowania. Do grudnia 2016 szły w dół. Byłem zadowolony, że tyle pieniędzy zaoszczędziłem.  Z błogiego spokoju wyrwał mnie Kim Dzong Un. Rakieta balistyczna nad Japonią to znacznie więcej niż wojna na słowa z Donaldem Trumpem. Więcej niż polityka banków centralnych, które chcą ale boją się podnosić stóp stopy procentowe. Czy nawet wyjątkowo silny sezon huraganów na Zachodnim Atlantyku. Może warto zainteresować się złotem ponownie.  

Waluta ma znaczenie

Widać nie tylko ja tak pomyślałem. Co więcej inni byli szybsi. Złoto już rośnie od kilku ładnych miesięcy. Pewnie jakbym kupił Krugerrandy w sierpniu ub.r. i przetrzymał spadki to do tej pory sporo bym zarobił. Pomyślałem.

…Hmmm. Jednak nie. Ciągle byłbym pod wodą jakieś 3% nie licząc spreadu miedzy ceną sprzedaży i kupna.  Ta zasługa spadającego dolara. Złoto na świecie jest notowane w dolarze amerykańskim. Jeśli ono rośnie w cenie, a jednocześnie złoty umacnia się do dolara w szybszym tempie, to nici z zysków. Tak więc jeśli chcę zarobić na kruszcach muszę również uwzględniać zachowanie lokalnej waluty względem dolara lub odpowiednio zabezpieczyć się przed ryzykiem kursowym.

No cóż... Widać, że na kruszcach wcale łatwo się nie zarabia. Oprócz zmienności ceny na światowych  giełdach metali szlachetnych, trzeba dołożyć zachowanie się krajowej waluty względem dolara.

Może jednak dywersyfikacja

Może zamiast gonić za górkami i dołkami na kruszcach i walucie przyjąć bardziej pragmatyczne podejście. Część oszczędności ulokować na długi termin w złoto jako dywersyfikacja portfela. W końcu jego ceny w długim terminie są bardzo słabo skorelowane z innymi aktywami. Przez to portfel moich oszczędności będzie mniej zmienny i tym samym bardziej bezpieczny.

Cdn…

Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu

Łukasz Kwiecień,
Fajny tekst - otwiera oczy ludziom na coś, co z pozoru wydaje się łatwe... ;-)

Przeczytaj podobne wpisy