Dziś większość wielkoprzemysłowych firm mleczarskich w swojej pracy wspiera się dojarkami. To urządzenia, bez których wiele gospodarstw nie jest w stanie się obejść. Nic dziwnego – wysokiej klasy sprawna dojarka jest bardzo szybka. Przez jedną godzinę najlepszej jakości dojarki są w stanie wydoić nawet do 7 zwierząt! Imponujący wynik. Działa dużo sprawniej od człowieka, a jednocześnie dzięki niej dojenie nie sprawia zwierzęciu mlecznemu żadnego bólu czy dyskomfortu. Co jeszcze musisz wiedzieć o dojarkach? Jakie są dostępne części do dojarek? Przeczytaj!
Rodzaje dojarek
Dojarki to dziś absolutnie niezbędne wyposażenie każdego przedsiębiorstwa mleczarskiego. Automatyczne dojarki są dużo sprawniejsze niż praca ręczna. W gospodarstwach najczęściej można spotkać dwie maszyny udojowe – rurociągowe oraz bańkowe. Czym się od siebie różnią?
Dojarki rurociągowe nazywane są także przewodowymi. Oznacza to, że składają się z różnych części do dojarek, w tym elementu ssącego, instalacji z rur, czy zbiornika chłodzącego mleko. Dzięki odpowiedniemu systemowi chłodzenia, mleko przez dłuższy termin jest zdatne do spożycia, a to bardzo istotne!
Drugi typ dojarek to tzw. modele bańkowe, zwane również konwiowymi. Są bardzo mobilne i ułatwiają przewożenie zbiornika z mlekiem. Świetnie sprawdzają się zwłaszcza w przypadku małych i średnich gospodarstw udojowych. Dojarki bańkowe są bardzo łatwe w obsłudze, a dodatkowo bez trudu można znaleźć części do dojarek konwiowych.
Dostępne części do dojarek
Zakup dojarki do gospodarstwa mleczarskiego sprawia, że firma się rozwija. Świadczy to o postępie, ale także gwarancji jakości. Dojarki oznaczają, że poziom pracy i standardów w gospodarstwie bez wątpienia wzrósł.
Ponieważ dojarki, tak jak wszystkie inne maszyny czy sprzęty, które są często eksploatowane, mogą ulec awarii. To całkowicie normalny proces, z którym trzeba się pogodzić. Części do dojarek, co oczywiste, mogą ulegać zniszczeniu. Ponieważ maszyny są stosowane nawet kilka razy w ciągu dnia, warto bardzo regularnie sprawdzać części do dojarek.
O jakie części do dojarek warto szczególnie dbać?
- Gumy strzykowe – czyli część do dojarek, która jest bardzo istotna dla całego aparatu i jego poprawnego stosowania. Gumy mają kontakt z wymionami zwierząt mlecznych. Najlepszym wyborem są modele wykonane z całkowicie bezpiecznego materiału, czyli antybakteryjnego silikonu, który gwarantuje najwyższy poziom higieny.
- Przewody – to części do dojarek, które mają również bardzo ważne znaczenie dla całego stosowania dojarek w gospodarstwie mleczarskim.
- Smoczki, uszczelki oraz bańki udojowe do dojarek.
- A także: przewody, gumy strzykowe, kolektory udojowe, części zamienne do kolektorów, pulsatory, kurki stanowiskowe, kurki mleczne, indykatory, jednostki końcowe i wiele, wiele innych części do dojarek.
Jak prawidłowo dbać o dojarki i części do dojarek?
Dojarki to urządzenia, bez których dziś nie jest w stanie sprawnie działać jakiekolwiek przedsiębiorstwo mleczne. A już zwłaszcza to, które chce się rozwijać i ma ogromne zasoby. Dojarki to sprzęt, który ułatwia pracę – ręczne dojenie krów zajmuje wiele czasu oraz energii, korzystając z mechanicznej dojarki, w zaledwie jedną godzinę można wydoić ich naprawdę dużo.
Co jednak w sytuacji, gdy dojarka ulega awarii? O czym pamiętać? Przede wszystkim o odpowiednich częściach do dojarek. Ich regularna wymiana oraz konserwacja jest bardzo ważna dla prawidłowej pracy wszystkich maszyn. Warto przede wszystkim zadbać o takie części do dojarek jak elementy gumowe. Po czasie mogą tracić swoje właściwości, przez co gorzej dopasowują się do strzyków podczas dojenia.
Pamiętaj także o tym, by zawsze myć dojarki po użyciu. W tym celu warto zastosować m.in. środki myjąco-dezynfekujące, które ułatwią utrzymanie czystości w gospodarstwie. Można w tym celu zakupić energooszczędne automaty czyszczące, które zapewniają sterylne mycie lub zdecydować się na ręczne oczyszczanie wszystkich podzespołów, ale w pierwszej kolejności tych, które mają kontakt z mlekiem.