W Polsce populacja dzików oraz innych zwierząt żyjących w polskich lasach stale rośnie. Spowodowane jest to głównie cały czas ocieplającym się klimatem oraz brakiem długich, mocnych zim. Polski Związek Łowiecki od kilku lat stale ma pod kontrolą rosnącą populację dzików, ponieważ ich nadwyżka stwarza realne zagrożenia dla naszych upraw, gospodarstw domowych, jak i samego człowieka.
Uprawy znajdujące się w pobliżu lasów – zagrożenie
Posiadanie upraw w pobliżu lasów to realne zagrożenie ze strony leśnych zwierząt. Już jeden osobnik jest w stanie zniszczyć bardzo duży obszar uprawny, a musimy pamiętać, że najczęściej poruszają się one stadnie. Noc to najbardziej aktywny czas dla dzików, ponieważ w tym czasie jest cicho i realne szanse na spotkanie po drodze człowieka, który je spłoszy są znikome.
Ulubionym pożywieniem dzików są ziemniaki oraz kukurydza i właśnie te uprawy są narażone na największe szkody ze strony dzików. Najlepszym sposobem na ochronę swojego gospodarstwa czy pola uprawnego przed częstymi odwiedzinami są pastuchy na dziki. Za pomocą porażeń niewielkim napięciem są w stanie odstraszyć zwierzęta i uchronić pole przed wejściem dzików.
Czym są pastuchy na dziki?
Pastuchy na dziki to nic innego jak ogrodzenie elektryczne umieszczone na odpowiedniej wysokości, która skutecznie zablokuje wejście dzikom na uprawy kukurydzy czy ziemniaków. Takie rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością, a jednym z głównych powodów jest właśnie wzrastająca populacja dzików oraz coraz częstsze odwiedziny szkodników w gospodarstwach.
Dzik to jedno z silniejszych zwierząt leśnych, dlatego pastuchy na dziki powinny cechować się większą wytrzymałością i odpornością na ataki, niż te założone przeciwko innym gatunkom. Do takiej wyjątkowo wytrzymałej i trwałej instalacji potrzebne będą odpowiednie materiały i wystarczająco mocne części. Najważniejszą częścią pastucha na dziki jest elektryzator. Zakładając go musimy pamiętać, że będzie potrzebował stałego dopływu energii elektrycznej, dlatego jeżeli w pobliżu nie ma żadnego źródła energii zasilającej, powinniśmy wybrać model ładowany za pomocą akumulatora.
Pastuchy na dziki potrzebują stałego dopływu prądu
Sytuacje braku źródła prądu na polach uprawnych rozwiązują bardzo modne w ostatnich latach panele fotowoltaiczne, które pozwalają na podłączenie elektryczne w wielu miejscach, również w punktach uprawnych. Oprócz wygody i stałego dostępu do prądu powoduje to w dużej mierze oszczędność w porównaniu do prądu produkowanego przez elektrownię, którą zobaczymy po kilku latach użytkowania fotowoltaiki.
Minimalne napięcie wytwarzane przez pastuchy na dziki powinno wynosić 10 000 V. Zwierzę musi poczuć i zapamiętać impuls wytworzony przez elektryzator, jeżeli to się nie uda będzie wracało i dalej zniszczyło nasz dorobek. Zadaniem elektryzatora jest przestraszenie dzika do tego stopnia, żeby zapamiętało zagrożenie powstałe dla niego na miejscu i zrezygnowało z kontynuowania żerowania na tym terenie.
Poza tym, że zwierzę zostanie nieprzyjemnie porażone prądem, pastuch elektryczny jest dla niego bezpieczny, tak samo jak napięcie, którym zostaje dotknięty. Nie zagraża to w żaden sposób życiu zwierzęcia, działa jedynie jako sygnał ostrzegawczy, że w to miejsce nie powinien wracać.
Jak ustabilizować i wzmocnić pastuch?
Kolejnym ważnym elementem naszego pastucha są słupki, na których będą mocowane przewody elektryczne. Muszą być zbudowane z wytrzymałego materiału, który zniesie dużą wagę zwierzęcia. Odpowiednie mogą okazać się pale drewniane oraz wykonane z włókna szklanego. Kiedy już wybierzemy odpowiednio elastyczny i wytrzymały materiał mocujący i stabilizujący ogrodzenie, zostaje nam dobór odpowiedniego przewodnika elektrycznego.
Najpopularniejszym rozwiązaniem wśród przewodników są linki stalowe. Są nie tylko mocne i odporne na działania zwierząt (pamiętajmy, że dzik jest jednym z najcięższych zwierząt leśnych), ale również odporne na zmienne warunki atmosferyczne występujące w polskim klimacie. Dodatkowo są najkorzystniejsze cenowo, więc wybór powinien paść właśnie na stalowe linki przewodzące. Dzięki założeniu pastucha na dziki, będziemy dużo bardziej spokojni o swoje gospodarstwo i nie będzie trzeba już martwić się o utratę dorobku całego roku.