Jak aktywnie walczyć ze stresem: pięć prostych i skutecznych sposobów

Kobiety i mężczyźni, młodsi i starsi, bogaci i biedni – wszystkim nam towarzyszy poczucie stresu i niepokoju. Styl i tempo życia człowieka początku XXI wieku sprzyjają stresującym sytuacjom, a mało kto z nas zna i rozumie mechanizmy powstawania stresu i sposoby radzenia sobie z nim. Dzięki kilku sprawdzonym sposobom każdy z nas ma jednak szansę krok po kroku eliminować to niebezpieczne zjawisko.

Sprawdźmy więc, jak radzić sobie ze stresem dzięki codziennym nawykom.

1. Aktywność fizyczna

Sport i ćwiczenia, funkcjonujące we wszystkich poradnikach zdrowego życia jako lek na całe zło, w przypadku stresu mają poparte badaniami skuteczne działanie. Czym bowiem jest stres? To podtrzymywanie organizmu na wysokich obrotach, w gotowości na zagrożenie. Kiedyś pomagało naszym przodkom w razie ataku dzikich zwierząt. Dziś ta reakcja pozostała, choć zagrożenia współczesnego świata są zupełnie inne. Niemniej, właśnie aktywność fizyczna – jak kiedyś ucieczka przed tygrysem czy niedźwiedziem – jest właściwą odpowiedzią na „dopełnienie się” stanu stresu. Dodatkowo, zmęczony fizycznie organizm lepiej śpi, a sen to kolejny ważny czynnik zrównoważonego, wolnego od stresu życia.

2. Rozmowa

W stresie nie reagujemy racjonalnie. Tkwimy we własnym poczuciu postrzegania rzeczywistości, które przecież może być błędne. Rozmowa z inną osobą może zmienić nasze horyzonty i ocenę danego problemu. Dajmy się więc przekonać i pozostańmy otwarci na argumenty. Popatrzmy na stresującą sytuację z innej perspektywy, by zrozumieć, że powodów do niepokoju niekoniecznie musi być aż tak wiele.

3. Dzienniczek stresu

Gdy mamy poczucie, iż stres towarzyszy nam na co dzień, warto pod koniec dnia regularnie zapisywać, jakie sytuacje ów stres wywołały. Każdy dzień, kazde zdarzenie, oceńmy w skali 1-10, by po czasie wiedzieć i móc zrozumieć, jak rzeczywiście niepokojąca jest towarzysząca nam aktualnie sytuacja, na tle tych historycznych. Notatki pomogą także analizować przeszłe sytuacje i wyciągać z nich wnioski. Dodatkowo wskażą, jak unikać czynników wywołujących stres.

4. Zdrowy sen

Wspomniany wcześniej sen to klucz do naszego zdrowia psychicznego. Łóżko i sypialnia muszą pozostać strefą, do której nie dopuszczamy zmartwień codziennego dnia. Ważną kwestią jest stała godzina kładzenia się do łóżka – dla wprowadzenia „rytuału” czasu bez stresu – oraz unikanie kofeiny i alkoholu na rzecz higieny snu. Oczywiście, wymaga to pewnej pracy nad samym sobą. Jednakże jasne wyznaczenie sobie granicy, polegającej na niemyśleniu o nurtujących nas problemach przed snem, będzie mieć zbawienny wpływ na nasze samopoczucie.

5. Odzyskanie kontrolingu

Stres w życiu prywatnym i zawodowym wynika często z nadmiaru obowiązków i poczucia niepanowania nad wyzwaniami każdego dnia. Musimy więc odzyskać kontrolę nad naszą codziennością. Najprostszym sposobem będzie opracowanie codziennie rano listy zadań do wykonania. A idealnie – podzielenie ich na ważne i pilne. Dzięki temu nie działamy w stresogennym chaosie, ale pracujemy w oparciu o ustalone cele.

Leave a comment