Jakie błędy popełniasz użytkując pompę głębinową?

Pompa głębinowa to serce każdej instalacji służącej do czerpania wody. Do jej wyboru należy zatem podchodzić z dużą ostrożnością i przede wszystkim sporą wiedzą. Zbyt często jednak kierujemy się kryterium ceny i bagatelizujemy fundamentalne zasady dobierania pompy głębinowej. Pomijamy indywidualne zapotrzebowanie gospodarstwa na wodę, rodzaj studni czy też przeznaczenie wody. Może się to skończyć zarówno problemami z czerpaniem wody, jak i awarią urządzenia.

Sprawdź zatem najczęściej popełniane błędy i bądź o krok przed innymi. Pompy głębinowe mogą działać bezawaryjnie przez wiele długich lat, jeśli zwrócisz uwagę na kilka kwestii.

Cena nie powinna być kryterium wyboru

Sprawdzone pompy głębinowe od renomowanych producentów nie są wcale tanie. Kupowanie nowej pompy głębinowej jedynie pod dyktando cięcia kosztów jest zatem nierozsądne. Pompy głębinowe zapewniają nieprzerwane dostawy wody, z reguły do celów bytowych. Nie dziwi więc, że oczekujemy od nich bezawaryjnej pracy i funkcjonalności w każdych warunkach.  Czy można się zatem spodziewać, że urządzenie o podejrzanie niskiej cenie spełni wszystkie nasz wymagania?

Źle dobrany rozmiar pompy głębinowej

Częsty problem to zakup urządzenia, które rozmiarowo nie pasuje do wywierconej studni. Musisz koniecznie pamiętać, że średnica korpusu pompy powinna musi być co najmniej 10 mm węższa niż średnica studni. Tylko wówczas nie będzie problemów z montażem urządzenia.

Niedostateczna ilość informacji na temat jakości wody

Woda czerpana ze studni głębinowej może zawierać piasek. Co można zrobić w takiej sytuacji? Najlepiej zainwestować w urządzenie wyposażone w zabezpieczenia przed zapuszczeniem. Dzięki temu rozwiązaniu pompy głębinowe mogą pracować bezawaryjnie bez jakichkolwiek strat na wydajności tłoczenia wody.

Brak informacji dotyczących wydajności źródła

Nie da się prawidłowo dobrać pompy głębinowej, bez oszacowania wydajności studni. Jeśli tego nie zrobisz, skutki mogą być naprawdę opłakane. Jeśli pompa głębinowa jest zbyt mocna, lustro wody obniża się za szybko, co z kolei grozi tzw. pracą na sucho i błyskawiczną awarią urządzenia. W skrajnych sytuacjach może nawet dojść do osuszenia Twojego źródła.

Brak informacji dotyczących głębokości lustra wody

Pompy głębinowe do studni wierconych są najczęściej wyposażone przez producentów w silniki chłodzone wodą. Muszą być zatem w trakcie pracy całkowicie zanurzone w cieczy. Jeśli podczas uruchamiania, lustro wody gwałtownie się obniży prawdopodobnie dojdzie do suchobiegu i pompa ulegnie awarii.

Pragniesz uniknąć rozczarowania zbyt małą wydajnością pompy? Przerażają Cię wysokie koszty eksploatacji urządzenia? Weź pod uwagę wszystkie powyższe kwestie dotyczące wyboru pompy. Nie wiesz co wybrać? Przed zakupem pompy głębinowej skontaktuj się ze profesjonalistą, który na pewno pomoże dobrać odpowiednie urządzenia.

Leave a comment