Czasy są bardzo niepewne. Pandemia koronawirusa wciąż trwa. W dodatku stopy procentowe są podnoszone. Rosną też ceny nieruchomości. Czy w takiej sytuacji da się otrzymać wsparcie od banku na zakup własnych czterech kątów? Kto dostanie kredyt hipoteczny w 2022 roku?
Kredyty hipoteczne w 2022 roku
Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które pozwala wielu osobom na spełnienie marzeń o własnym mieszkaniu/domu. Mało kto może sobie pozwolić na zakup nieruchomości za gotówkę. Właśnie dlatego banki wychodzą naprzeciw potrzebom młodych ludzi i oferują kredyty hipoteczne. Dzięki nim możliwy jest zakup domu lub mieszkania. Takie zobowiązania opiewają na wysokie kwoty, a ich spłata rozdzielona jest na wiele, bo maksymalnie na 35 lat. Czy kredyt hipoteczny w 2022 roku jest otrzymać łatwiej, czy trudniej?
Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny w 2022 roku?
Nie ma co ukrywać – aby dostać kredyt hipoteczny czy to na zakup mieszkania, domu, czy na jego budowę, trzeba mieć takie dochody, by wystarczyły na pokrycie raty, a także na zaspokojenie wszystkich potrzeb. Dzisiaj, przy stale podnoszonych stopach procentowych, nie jest to łatwe. Właśnie dlatego wiele osób, jeszcze zanim zacznie wnioskować o kredyt hipoteczny, szuka odpowiedzi na pytanie o to, ile trzeba zarabiać, aby móc go zaciągnąć. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bowiem w dużej mierze zależy od tego, jaką kwotę chce się pożyczyć od banku. Inne dochody trzeba mieć, by wnioskować o 100 tysięcy złotych, a inne, gdy chce się wziąć 500 tysięcy złotych kredytu. Pomocą są artykuły poradnikowe, jak ten na https://kredytblog.pl/kredyt-100-tys-150-tys-200-tys-250-300-350-tysiecy-jakie-zarobki, w których omawiane są konkretne przykłady zarobków przy kredycie hipotecznym. Dzięki tego typu zestawieniom można mieć zarys sytuacji.
Zdolność kredytowa a kredyt hipoteczny w 2022 roku
Na zdolność kredytową, a więc na to, ile pieniędzy można pożyczyć od banku, wpływa wiele czynników. Przede wszystkim kluczowa jest wysokość zarobków, miesięcznych kosztów utrzymania i zobowiązań. Oceniania jest też historia kredytowa i nawyki konsumenckie. Warto wiedzieć, że zdolność kredytowa to jedno, a wartość nieruchomości drugie. Oznacza to, że bank nie pożyczy więcej pieniędzy, nawet w ramach zdolności kredytowej, niż według jego rzeczoznawcy takie mieszkanie czy dom będą warte. Co niestety przy tak gwałtownym wzroście cen nieruchomości sprawia, że często po prostu kredytu braknie na zakup wymarzonego M. Zwłaszcza że pamiętać trzeba, że w 2022 roku nadal wymagany jest wkład własny.
Kredyt hipoteczny – ile wkładu własnego w 2022 roku?
Trudność z zaciągnięciem kredytu hipotecznego polega na tym, że należy uzbierać wkład własny. Zgodnie z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego, powinien on wynosić 20% wartości nieruchomości. Przy stale rosnących cenach mieszkań i domów staje się to coraz trudniejsze. Owszem, banki proponują kredyty z niższym wkładem, ale konieczne jest ich ubezpieczenie, a to sprawia, że koszty są dość wysokie.
Warto wiedzieć, że wprowadzony został rządowy program z gwarancją wkładu własnego. Jednak dużo mówi się o tym, że z racji jego ograniczeń, może on nie poprawić sytuacji. Zwłaszcza że jest bardzo wysokie ryzyko, że spłata takiego zobowiązania będzie niemożliwa.
Widać więc, że w 2022 roku nie każdy dostanie kredyt hipoteczny. Zanim zacznie się wnioskować o tego typu wsparcie finansowe, powinno się poważnie zastanowić, czy rosnące stopy procentowe nie sprawią, że nagle w budżecie domowym zabraknie na ratę kredytu. Warto przy wyliczaniu zdolności wziąć poprawkę na to, o ile może wzrosnąć rata a o ile wynagrodzenie.