LG przechodzi na Mini LED

Written by

Nowoczesne technologie towarzyszą nam w codziennym życiu. Jeszcze dekadę temu, aby stać się posiadaczem nowych urządzeń z najnowszymi rozwiązaniami, musieliśmy wydać fortunę. Dziś na szczęście ceny szybko spadają, a my możemy korzystać z nowinek. To właśnie rynek TV rozwija się w takim tempie jak kasyno vulkan vegas opinie, że czasem nie jesteśmy w stanie nadążyć za zmianami. Właśnie firma LG ogłosiła, że przechodzi na technologię Mini LED.

Spore zmiany w LG

Południowokoreańska firma to od lat najlepszy producent telewizorów OLED, który nagle przechodzi na Mini LED ze względu na swoje najwyższej jakości zestawy LCD. LG poprzez Mini LED chce zyskać spory udział na rynku w telewizorach klasy premium LCD 8K i 4K. Wspomniana technologia stanowić ma bowiem znaczący skok naprzód w jakości obrazu w dotychczasowych telewizorach LCD. Modele z tej kategorii z górnej półki do tej pory miały setki diod LED, które służyły jako podświetlenie za ekranem. Można było nimi sterować w konkretnych strefach, a każdą z nich z kolei mogliśmy odpowiednio przyciemnić, co wpływało na poziomy czerni i kontrast. Mini LED wprowadza tu jednak całkiem spore zmiany, albowiem o wiele mniejsze diody LED, których łączna ilość zostanie zwiększona, zapewnić mogą kilkaset czy nawet do 2,5 tysiąca stref ściemniania.

Według oficjalnego komunikatu marki, jej nowe podświetlenie ma składać się prawie z 30000 niewielkich diod LED, które zapewniają niesamowitą jasność i współczynnik kontrastu w skali aż 1000000 : 1, wraz ze wspomnianymi 2500 strefami ściemniania czy też zaawansowanymi lokalnymi strefami. Widzowie zatem zarówno podczas oglądania filmów, telewizji czy grania na konsoli zyskają o wiele lepszy kontrast, o wiele dynamiczniejszy HDR, jak i ulepszoną dokładność kolorów do tego, co mieliśmy w poprzednich zestawach LCD tej firmy. Telewizory, które pojawią się w 2021 roku, mają odznaczać się częstotliwości odświeżania ekranu do 120 Hz.

Najnowsze modele mają posiadać nową klasę o nazwie QNED i będą przy tym dostępne w sprzedaży w rozmiarze do 86 cali. Wprowadzenie przez LG technologii Mini LED trzeba zatem potraktować jako następną ewolucję telewizorów LCD, jednak będzie to zapewne ostatnia próba przekonania do siebie mniej zamożnych lub wymagających klientów. LG specjalizuje się bowiem w telewizorach OLED, zaś coraz więcej firm na rynku wprowadza jeszcze inną technologię, jaką jest MicroLED. W obu przypadkach mamy do czynienia z bardziej zaawansowanym i profesjonalnym systemem wyświetlania obrazu, co ma jednak wpływ na cenę samych urządzeń. Zatem zarówno dla LG, jak i kilku innych firm korzystających z Mini LED, może to być jedna z ostatnich szans na wykorzystanie starszej technologii w nowym wydaniu, walkę o klienta w niższym segmencie cenowym. Dla nas z kolei może to być świetna szansa do zakupu telewizorów 4K czy nawet 8K, których cena będzie niezwykle atrakcyjna.

Według ostatnich informacji nowe telewizory marki LG mają zostać zaprezentowane podczas targów CES 2021, które będą mieć miejsce w styczniu. Wtedy dowiemy się czegoś więcej o proponowanych modelach, ich specyfikacji, a przede wszystkim cenie.

Do tego czasu musimy się zadowolić obecnymi modelami. Specjalnie zrobiliśmy porównanie 2 telewizorów w popularnym sklepie z elektroniką: LG 55NANO816NA i LG OLED55BX3LB. Oba mają po 55 cali, jakość obrazu 4K UHD 3840 x 2160. Jednak ten pierwszy to LCD z odświeżaniem 50 Hz, a drugi to OLED z odświeżaniem 100 Hz. Różnica w cenie między nimi jest całkiem spora. W promocji LCD kosztuje 2799 złotych, zaś OLED 4999. Pokazuje to zatem, jak dużo musimy dopłacić, aby zyskać podobny model w jakości OLED.

Article Categories:
Zakupy

Dodaj komentarz