Praca zdalna, na czym właściwie polega?

Praca zdalne to ostatnio hasło przewijające się w dziesiątkach wypowiedzi. Teoretycznie, odpowiedź na pytanie czym jest, wydaje się banalnie prosta. To wykonywanie zadań na rzecz firmy poza jej siedzibą np. w domu pracownika. Już w tym momencie jest jasne, że ta forma dostępna jest w naprawdę nielicznych branżach.

Kto może tak pracować?

Telepraca polega na wykorzystywaniu nowych technologii, a freelancer wyniki swoich działań przesyła pracodawcy przez Internet, za pomocą poczty lub komunikatorów. Pracować zdalnie mogą przedstawiciele wolnych zawodów: graficy, redaktorzy, pisarze, ale też analitycy czy osoby przetwarzające informację. Praca zdalne może być wykonywana stale lub mieć charakter doraźny.

Dla pracodawcy

Zdecydowanie jest to spora szansa na zatrudnienie dużej klasy specjalistów, którzy nie chcą dojeżdżać do siedziby firmy. Pracodawca ma też ten komfort, że nie musi tworzyć odrębnego stanowiska, ponosić kosztów wynajmu biura czy zakupu sprzętu. Z drugiej jednak strony nie ma możliwości, aby zbudować dobrze zintegrowany zespół, który wspólnie dba o dobro firmy i zgodnie realizuje jej cele. Pracownicy zdalni stawiają raczej na swój rozwój osobisty. Bardzo istotny jest także sposób rozliczeń za pracę. Pracodawca nie ma przecież pewności, jak pracownik zagospodarowuje czas i czym się zajmuje. Najczęściej praca ta odbywa się więc w oparciu o umowy cywilno – prawne i rozliczana jest zadaniowo.


Dla pracownika


Zdecydowaną zaletą jest wygoda, brak konieczności, często bardzo uciążliwych dojazdów i jadania w mieście. Dowolne mogą być także godziny, w których pracownik spełnia swoje obowiązki. Tyle tylko, że praca ta wymaga ogromnej dyscypliny. Pracownik sam musi dbać o grafiki i harmonogramy realizacji zadań i unikać rozpraszaczy, wpływających na koncentrację. Pracownicy zdalni często skarżą się także na niskie wynagrodzenia i brak możliwości awansu, wynikający z braku osobistego kontaktu z przełożonymi. Brak kontaktu z koleżankami i kolegami z pracy nie pozwala także na pozyskiwanie nowej wiedzy czy konsultacje. W zależności od umowy, minusem, może być też nieregularność dochodów.

Leave a comment