Transport drogowy czy transport lotniczy? Kiedy warto wybrać przewóz ładunku drogą lądową?

Jeśli czytasz ten artykuł, być może przygotowujesz się właśnie do przeprowadzki z kraju, którym mieszkałeś wiele lat, i powrotu do ojczyzny. Powroty wiążą się z wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest odpowiednie zorganizowanie transportu rzeczy, które chcemy przewieźć do Polski. Ten problem może pojawić się również, jeśli chcemy przetransportować same rzeczy, aby przesłać je drugiej osobie będącej w kraju lub zagranicą. Jak wybrać taki transport? I czy lepiej przetransportować rzeczy drogę lądową, czy samolotem?

Jak wybrać transport ładunku?

Kluczową kwestią, nad jaką musimy pochylić się, wybierając odpowiedni transport, jest czas. Bo właśnie czas jest decydującą różnicą w przypadku dużych odległości, jeśli chodzi o transport rzeczy. W oczywisty sposób, transport drogą lotniczą będzie ekspresowy w porównaniu na przykład z transportem morskim. Jeśli zależy nam na czasie z pewnością powinniśmy wybrać takie rozwiązanie. Jednak jeśli nasze rzeczy mogą poczekać nieco dłużej, warto wybrać transport kolejowy lub drogowy. Z oczywistych względów, transport drogowy może być bardziej opłacalny niż transport lotniczy (fracht.pl). Taki transport w obrębie Europy będzie trwał kilka dni, wszystko jednak zależy od odległości kraju, z którego chcemy wysłać przesyłkę

Transport drogowy a transport lotniczy

Spedycja lotnicza to bardzo nowoczesna i dynamicznie rozwijająca się dziedzina transportu. Transport lotniczy pozwala na ekspresowy wręcz przewóz towarów, nawet z najbardziej oddalonego zakątka świata. Przykładowo, transport przesyłki z Chin do Europy, zajmie w przypadku frachtu lotniczego od 3 dni do tygodnia (średnia to zazwyczaj 5 dni). Transport tej samej przesyłki drogą morską potrwa natomiast około miesiąca, drogą lądową natomiast około dwóch tygodni (często nieco dłużej).

Koszty transportu lotniczego, jak łatwo się domyślić, są dość wysokie. Przelicza się ja względem wagi i wielkości przedmiotu (CMB – tak zwany cubic meter) oraz kilometrów. Dla przykładu, transport przesyłki o wadze ok 76 kilogramów i 0, 44 CBM z Pekinu do Polski wyniesie około 1000 dolarów.

Ile kosztuje transport drogowy?

Ceny transportu drogowego są dużo niższe, dodatkowo za jego pomocą możesz przewieźć dużo więcej rzeczy. Ceny takiego transportu liczą się od kilometra oraz ciężkości przedmiotu. Na trasach międzynarodowych ceny mieszczą się w granicach od 3,5 do 4,5 złotego za kilometr ładowny. Średnio, w przypadku przeprowadzki daje to kwotę od 1000 do  2400 złotych zależnie od odległości. W przypadku przeprowadzki krajowej, koszt oczywiście będzie mniejszy i wyniesie około 700 – 800 złotych. Jednak koszt takiej usługi na przykład z Niemiec nie będzie dużo wyższy – ceny zaczynają się od około 1000 złotych.

Transport międzynarodowy to obecnie bardzo dynamiczna i dobrze prosperująca dziedzina, dzięki czemu nie powinniśmy mieć problemu wybierając firmę transportową. Z odpowiednio dobraną usługą będziemy mieć pewność, że nasze rzeczy są bezpieczne oraz na czas dojadą do miejsca docelowego.

Leave a comment