Ile kosztuje projektowanie IT, ile kosztuje wynajęcie programisty?

Czy opłaca się korzystać z outsourcingu programistycznego? Czy może lepiej zatrudnić informatyków do firmy? I ile kosztują poszczególne usługi? Przedstawiamy informacje o podstawowych kosztach współpracy z branżą IT.  

Outsourcing IT – ile kosztuje?

Ile kosztuje i jak wygląda outsourcing IT, dowiesz się na jednej ze stron tego typu firm, gdzie opisano również jak realizowane są takie usługi informatyczne. Outsourcing może być rozliczany na kilka sposobów, najczęściej jednak stosuje się cennik abonamentowy. Cena poszczególnych pakietów zależy nie tylko od zakresu usług, ale również liczby stanowisk komputerowych, dominującego systemu operacyjnego, wieku sprzętu komputerowego i wielu innych czynników. Dlatego też nie da się określić jednej ceny outsourcingu IT, pakiety mogą kosztować od 100 złotych (podstawowe usługi dla małych firm) do kilku tysięcy złotych miesięcznie.

Czym jest i ile kosztuje projektowanie IT?

Musisz wiedzieć, że każda profesjonalna firma informatyczna powinna rozpocząć współpracę od dokładnej analizy potrzeb twojej firmy i obecnych, działających w niej systemów. Dopiero po tym etapie, można przejść do projektowania IT, czyli stworzenia prototypu idealnego rozwiązania. A ile kosztuje takie projektowanie? Jak wycenia się projekty IT?

I tutaj znów nie ma jednej odpowiedzi… Pewne jest natomiast to, że konkretne projekty najczęściej wycenia się godzinowo. A co to oznacza w praktyce? Najczęściej przed przystąpieniem do prac, będziesz musiał spotkać się z przedstawicielem firmy informatycznej, z którym po kolei omówisz poszczególne elementy projektu. Taki specjalista wyceni je po uzgodnieniu z pozostałymi członkami zespołu, tj. programistami, webmasterami, grafikami, etc. Do takiej wyceny zwykle dodawana jest jeszcze pewna nadwyżka godzinowa, ponieważ prace informatyczne mogą się wydłużyć z przyczyn technicznych. Na tej podstawie zwykle określana jest stawka godzinowa, jaką będziesz musiał zapłacić. Jednak mimo wszystko wynajęcie pełnego zespołu do zrealizowania projektu programistycznego będzie kosztować cię dużo mniej niż jego zatrudnienie. W końcu zaoszczędzasz tutaj nie tylko na kosztach rekrutacji, ale również sprzętu, programów itp.

Outsourcing programistyczny

Na rynku możesz spotkać się również z outsourcingiem programistycznym, to dobre rozwiązanie szczególnie dla małych firm, które nie mają dużych potrzeb i chcą tylko wynająć programistę do konkretnych prac. W tym przypadku najczęściej płacisz jedynie za godziny pracy programisty. A ile kosztuje takie wynajęcie specjalisty od programowania? Zwykle najwięcej zapłacisz za programistę back-end (Django) około 140-150 zł netto za godzinę pracy, troszkę mniej za programistę front-end (Angular) oraz specjalistę od programowania aplikacji mobilnych. Jednak ceny te również mogą różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak doświadczenie takiego eksperta, renomy firmy, z usług której korzystasz czy miasta.

Leave a comment