Finanse nie są łatwym tematem, bardzo często rozmowa o finansach, także tych domowych, jest wręcz nieprzyjemna, gdyż dotyka istotnych problemów, z którymi zmaga się większość z nas. Jeśli jednak czujemy, że w naszym domowym budżecie panuje chaos, ciężko jest wskazać konkretnie, na co wydawane są pieniądze i chcielibyśmy coś zaoszczędzić, ale nie wiemy jak się do tego zabrać, to jasny znak, że czas coś z tym zrobić. Od czego zacząć, aby zoptymalizować domowy budżet i zacząć oszczędzać?
Optymalizacja domowego budżetu – od czego zacząć?
Sposobów na oszczędzanie jest bardzo wiele, jednak aby zauważyć długotrwałe efekty, nie wystarczy odmówić sobie jednej zachcianki, nawet jeśli jest ona kosztowna. Aby nauczyć się zarządzać swoimi pieniędzmi, trzeba bardzo poważnie podejść do kwestii optymalizacji budżetu domowego. Pierwszym krokiem powinno być notowanie wszystkich zakupów i opłat. Dzięki temu będziemy mieć pełen obraz swoich wydatków oraz dowiemy się, na co wydajemy najwięcej pieniędzy i będziemy mogli zweryfikować, czy jest to coś, bez czego nie możemy się obejść, lub wręcz odwrotnie, moglibyśmy z tego zrezygnować i tym samym zaoszczędzić.
Jest kilka sposobów rejestrowania swoich wydatków tak, aby niczego nie pominąć. Każdemu może odpowiadać coś innego, dlatego warto spróbować zbierania paragonów, notowania wydatków w excelu lub korzystania z jednej ze specjalnie stworzonych do tego celu aplikacji na smartfona. Ciekawe pomysły można znaleźć też na blogach i serwisach poświęconych tematyce oszczędzania, jak zacząć oszczędzać podpowiada poradnik na Pogotowie-Kredytowe.pl.
Jak zacząć oszczędzać?
Kiedy już podsumujemy swoje wydatki, najlepiej z co najmniej trzech miesięcy, przychodzi czas na wyciągnięcie wniosków. U każdego mogą one wyglądać inaczej, bez wątpienia inne wydatki będą ponosić osoby samotne, na co innego wydają pieniądze bezdzietne pary, a gdzie indziej uciekają pieniądze rodzinom z dziećmi. Spróbujemy jednak podać kilka przykładów, które mogą okazać się trafne w przypadku każdej z wymienionych grup osób.
Niezależnie od tego, czy żyjemy samotnie, czy w naszym gospodarstwie domowy znajdują się też inne osoby, musimy kupować jedzenie. Z reguły gotowe dnia, nie mówiąc już o jedzeniu w restauracjach, są dużo droższe niż potrawy ugotowane samodzielnie. Warto zatem zmienić podejście do codziennych posiłków, co wpłynie korzystnie nie tylko na grubość naszego portfela, ale prawdopodobnie także na nasze zdrowie.
Druga istotną kwestią często są wydatki na ubrania i kosmetyki. Warto zrobić dokładny przegląd swoich rzeczy, wyrzucić te, których od dawna nie nosimy i uporządkować pozostałe, aby wiedzieć dokładnie, co mamy i nie kupować bardzo podobnych ubrań, czy kolejnego kremu, podczas gdy dwa inne są wykorzystane tylko do połowy.
Jak powstrzymać się przed kupowaniem zbędnych rzeczy?
Idąc na zakupy, lub przeglądając internet, warto zadać sobie kilka podstawowych pytań, zanim zdecydujemy się na zakup czegokolwiek. Pytania te brzmią następująco:
- czy naprawdę tego potrzebuję?
- czy nie posiadam już podobnej rzeczy?
- dlaczego chcę to kupić, czy to sposób na poprawę humoru, czy realna potrzeba?
Udzielenie sobie szczerej odpowiedzi na tego typu pytania może odwieść nas od dokonania wielu niepotrzebnych zakupów.