Kiedy potrzebne jest ubezpieczenie OC w życiu prywatnym?

W życiu każdego z nas przychodzi moment, w którym zastanawiamy się nad swoją przyszłością oraz sytuacjami, które mogą dotknąć nas w czasie wykonywania codziennych obowiązków. Jest to dobry powód, aby pomyśleć również o odpowiednim pakiecie ubezpieczeniowym, jakim może okazać się OC w życiu prywatnym.

Czym jest ubezpieczenie OC w życiu prywatnym i jaka jest jego cena?

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym to przede wszystkim zabezpieczenie, które może nas ochronić przed konsekwencjami finansowymi sytuacji, w których musimy wypłacić komuś odszkodowanie za szkody wyrządzone osobom trzecim. Inaczej nazywa się je ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej.Ubezpieczenie to jest w pełni dobrowolne i nie musimy go posiadać. Warto jednak zastanowić się, czy w przypadku zaistnienia sytuacji losowej, w której nawet niechcący zrobimy komuś krzywdę, będziemy w stanie z własnych oszczędności pokryć koszty odszkodowania.

Polisę ubezpieczeniową OC w życiu prywatnym warto odnawiać, ponieważ środki jakie mamy na terminowej polisie mogą być mniejsze niż kwota odszkodowania jaką trzeba będzie wypłacić. Może się również okazać, że zdążyliśmy zużyć zgromadzone środki i wówczas również należałoby zastanowić się nad odnowieniem polisy. Kwotę składki, jaką regularnie wpłacamy w okresie trwania polisy ustalamy indywidualnie z agentem ubezpieczeniowym. Jest ona dostosowana do naszego trybu życia oraz zarobków.

Kiedy warto zastanowić się nad ubezpieczeniem OC w życiu prywatnym?

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym przyda nam się szczególnie, gdy posiadamy potomstwo oraz kiedy trudnimy się jakimś oryginalnym hobby. Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym uwielbiają zabawy oraz wszelkiego rodzaju aktywności. Zdarza się, że kończą się one wybitym oknem w domu sąsiada lub urwanym lusterkiem zaparkowanego nieopodal samochodu. W takich sytuacjach, aby nie ponosić wysokich kosztów naprawy lub wymiany warto opłacać regularnie polisę ubezpieczeniową. Będzie to dla nas zdecydowanie mniej obciążająca kwota, której praktycznie nie odczujemy, ponieważ płacimy ją w systemie ratalnym i tylko przez określony w umowie czas.

Kiedy jesteśmy właścicielami zwierząt domowych również możemy stać się odpowiedzialni za wyrządzone przez nie szkody. Zwierzęta mogą obdrapać elementy klatki schodowej lub windę lub narobić bałaganu w częściach należących do wspólnoty mieszkaniowej. Wówczas koszt naprawienia takich szkód możemy pokryć ze środków, które uzbierały się na naszej polisie ubezpieczeniowej.

Co obejmuje ubezpieczenie OC w życiu prywatnym?

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym chroni nas przed wysokimi sankcjami finansowymi, które są wynikiem szkód wyrządzonych innej osobie. Obejmują one sytuacje, które mają miejsce zarówno w miejscu naszego zamieszkania, jak i poza nim. Oprócz szkód i obrażeń cielesnych w ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym wpisują się również szkody majątkowe, jak np. uszkodzenie cudzego mienia.

Musimy pamiętać, że osoby trzecie, których dotyczy wyrządzony akt szkody nie mogą dzielić z nami gospodarstwa domowego. Warto wspomnieć również o tym, jakie konkretnie przykładowe szkody może obejmować takie ubezpieczenie. W skład szkód majątkowych może wchodzić na przykład wybicie szyby w domu osoby trzeciej, wybicie szyby w samochodzie podczas wypadku rowerowego, zalanie innych lokatorów w miejscu zamieszkania, porysowanie czyjegoś samochodu lub roweru, zniszczenie wyposażenia hotelowego podczas wyjazdu wakacyjnego, wyrządzenie komuś szkody w trakcie spędzania czasu wolnego lub uprawiania swojego hobby.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym działa również w sytuacji, gdy zniszczenia dokona osoba wynajmująca od nas mieszkanie. Może ona spowodować zniszczenia mienia osoby trzeciej lub wspólnoty mieszkaniowej, wówczas również obejmie ją nasza polisa ubezpieczeniowa. W skład polisy wchodzą również szkody wyrządzone przez nasze dzieci lub zwierzęta domowe, dlatego warto ubezpieczyć się, gdy jesteśmy młodymi rodzicami.

Leave a comment