Markiza balkonowa – niezawodny sposób, aby zacienić swój balkon i stworzyć własną mikro oazę

Balkon jest idealnym miejscem do wypoczynku i spędzania czasu na świeżym powietrzu, ale palące ciepło słońca (szczególnie latem) może utrudniać użytkowanie tej cudownej powierzchni. Mieszkając w blokach często nie mamy zbyt wielu okazji do przebywania na świeżym powietrzu. Warto więc odpowiednio zadbać o swój balkon, a pomoże w tym markiza balkonowa! Zapoznaj się z metodami cieniowania, które można zastosować na balkonie w domu.

Markiza balkonowa – co warto o niej wiedzieć?

Postaw na markizy balkonowe, a będzie to wybór, którego z pewnością nie pożałujesz! To znacznie wygodniejsze rozwiązanie niż parasol zewnętrzny rozstawiony na niewielkim balkonie.

Zainstaluj markizę balkonową do sezonowego zacienienia, ponieważ działa ona również jako przepiękny i bardzo stylowy element akcentujący wygląd Twojego balkonu. Markizy balkonowe są dostępne w różnych tkaninach, kolorach i wzorach, które można dopasować do projektu wyposażenia i wystroju panującego na balkonie.

Zaleca się wybieranie markiz, które są odporne na promieniowanie UV i można je schować, gdy nie są używane. Należy pamiętać, że markizy można otwierać ręcznie lub można wybrać markizy sterowane silnikiem.

Dlaczego warto zainstalować markizy balkonowe wysuwane?

Markizy wysuwane to najpopularniejszy rodzaj markiz balkonowych. Stanowią świetne, oszczędzające miejsce rozwiązanie, ponieważ można je zwinąć, gdy nie są używane. Dzięki wysuwanym markizom nie ma obawy przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wiatr lub burze, ponieważ można je przechowywać, gdy prognoza wskazuje na niepogodę.

Rodzaje markiz wysuwanych obejmują markizy ręczne, markizy z napędem i markizy ze zdalnym sterowaniem. Doskonałą informacją jest to, że markiza balkonowa wysuwana nie potrzebujesz konserwacji. Początkowy koszt takiego rozwiązania nie jest tani, ale zwróci się przez długie lata użytkowania. Także markizy balkonowe ręczne są trwalsze niż modele napędzane silnikiem.

Chowane markizy z napędem silnikowym często są wyposażone w zaawansowane technologicznie czujniki słońca, wiatru i deszczu, które ostrzegają o konieczności odłożenia markizy. Sterowanie zmotoryzowane można obsługiwać za pomocą przełączników ściennych lub pilota, co ułatwia przechowywanie markizy podczas niepogody.

Rodzaje materiałów stosowanych na markizy balkonowe

Czy wiesz, że dostępnych jest wiele materiałów pokryć markiz balkonowych? Typowe materiały na poszycia markiz to bawełna, poliester, płótno i poliwęglan. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć!

  • Markizy bawełniane to jedna z najbardziej znanych opcji, ponieważ tego typu markizy balkonowe są niedrogie, oddychające, elastyczne i wodoodporne. Aby wyczyścić te markizy, wystarczy wrzucić je do pralki.
  • Markizy poliestrowe charakteryzują się przewiewnością oraz łatwością czyszczenia. Jeśli markizy poliestrowe wyglądają nieco nijak, wystarczy je wytrzeć, aby je wyczyścić. Co więcej, ten materiał jest świetną opcją, aby wpuścić trochę słońca, jednocześnie blokując szkodliwe promienie UV.
  • Markizy płócienne są najpopularniejszym wyborem ze względu na ich odporność i niskie ceny. Mają jednak tendencję do pełnienia funkcji niecki na śnieg i deszcz, stwarzając potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa lub uszkadzając ramę. Jednak w przypadku instalacji eksperckiej nie powinieneś się martwić.
  • Markizy z poliwęglanu są praktycznie niezniszczalne, zmniejszają przepuszczalność światła i blokują szkodliwe promienie UV. Jeśli szukasz trwałej, wytrzymałej markizy, ta jest najlepszym rozwiązaniem.

Jak wybrać odpowiedni kolor markizy balkonowej?

Zastanawiasz się, na jaki kolor materiału markizy się zdecydować? Jako właściciel mieszkania chcesz mieć pewność, że markiza balkonowa, w którą zainwestujesz, będzie nie tylko praktycznym źródłem cienia, ale także że kolorów markizy nie nada Twojemu domowi tandetnego wyglądu. Jeśli mieszkasz w spółdzielni, w której obowiązują jednolite trendy dla wszystkich mieszkańców – dostosuj się do nich!

Jeśli Twój balkon jest w tradycyjnym stylu, zdecyduj się na najpopularniejsze kolory markizy balkonowej i postaw na kolory jak: leśna zieleń, granat i neutralne odcienie, takie jak czerń, biel i szarość. Całkowicie inne kolory mogą dobrze wyglądać w domach z motywem południowo-zachodnim. Markizy balkonowe w paski są popularnym wyborem do domów w stylu rustykalnym i kolonialnym, gdzie królują czerwienie, zielenie, ciemnoniebieskie i inne odważne kolory złagodzone akcentowymi paskami. W przypadku współczesnych domów często można wybrać jaśniejsze kolory: żółcie i błękity. Wybór markizy balkonowej naprawdę zależy od ogólnej estetyki, do której dążysz.

Leave a comment