Na czym polega technologia laminowania płomieniowego?

Laminowanie to proces mający na celu łączenie jednej lub więcej warstw materiału z innymi. Jaki jest cel takiego działania? Dzięki temu można stworzyć materiał kompozytowy, który zapewnia lepszą estetykę, wytrzymałość, stabilność, funkcjonalność lub inne korzystne cechy. Technologia laminowania pozwala osiągnąć te zalety poprzez łączenie ze sobą kontrastujących elastycznych materiałów, takich jak tkanina z pianką, folią, innymi tkaninami lub innym podłożem, które posiada cechy fizyczne, na których uzyskaniu Ci zależy.

Technologia laminowania obejmuje wiele różnych procesów

Najbardziej wszechstronni producenci zaawansowanych materiałów wytwarzają różnorodne rozwiązania w zakresie laminatów za pomocą szerokiej gamy procesów, takich jak ogrzewanie, ciśnienie, spawanie lub klejenie, w tym:

  • laminowanie płomieniowe
  • laminowanie metodą wklęsłodruku na gorąco,
  • laminowanie klejem termoplastycznym,
  • laminowanie klejem na bazie wody i nie tylko.

Jest sporo możliwości do wyboru. A przy tych wszystkich opcjach laminowania, skąd można wiedzieć, która technologia laminowania najlepiej odpowiada Twoim potrzebom?

Jedną z pierwszych rzeczy do przemyślenia jest ustalenie, które właściwości i cechy są najważniejsze do uzyskania w przetwarzanym materiale — od procesu i zastosowań po korzyści. Poniżej znajdziesz najistotniejsze informacje na temat laminowania płomieniowego.

Technologia laminowania płomieniowego

Laminowanie płomieniowe to technologia laminowania elastycznych materiałów ciepłem wytwarzanym przez otwarty płomień. Ogólnie rzecz biorąc, warstwa materiału rdzenia (taka jak pianka poliuretanowa) musi być pod wpływem otwartego płomienia, aby mogła rozwinąć się kleistość, aby następnie przylgnąć do innej warstwy, takiej jak tkanina lub winyl. W przypadku pianki i tkaniny zwinięte wyroby piankowe przepuszcza się przez otwarty płomień, a strona wystawiona na działanie ciepła topi się lekko i staje się lepka. Następnie jest natychmiast łączona z tkaniną i obie sklejają się bez potrzeby stosowania dodatkowych klejów.

Proces ten zapewnia dodatkową funkcjonalność i wszechstronność z tkaniną po jednej stronie i włókniną po drugiej, tkaniną po obu stronach oraz wieloma odmianami kombinacji tkanin, tworząc kompozyty, w tym pianki, folie i dzianiny. Te połączone materiały kompozytowe będą miały właściwości i cechy, których poszczególne warstwy nie miałyby same z siebie. Zastanów się, czy taka wszechstronność byłaby korzystna dla Twoich wymagań.

Laminowanie materiałów – zastosowanie

Inżynierowie zajmujący się zaawansowanymi materiałami wykorzystują technikę laminowania płomieniowego do łączenia materiałów, takich jak tkaniny i pianki (często poliuretan) oraz inne poliestrowe włókniny typu loft. A gotowe kompozyty są wykorzystywane w tysiącach zastosowań tkanin, włóknin, winylu i tworzyw sztucznych, w tym m.in.:

  • Wykończenia samochodowe i wnętrza siedzeń
  • Medyczne tkaniny barierowe
  • Wodoodporna odzież i tkaniny
  • Hermetyczne tkaniny na dmuchane materace, pęcherze i pianki
  • Miękkie wyroby medyczne, takie jak ortopedia, usztywniacze, pokrowce na materace i urządzenia zapobiegające zakrzepicy żył głębokich
  • Produkty z możliwością zaczepienia haczyka (takie jak Velcro®)
  • Izolacja termiczna i akustyczna
  • Wkładki do obuwia
  • Podkładki i urządzenia amortyzujące
  • Okulary
  • Kostiumy
  • Tkaniny wojskowe i ochronne
  • Wyposażenie sportowe

Jakie korzyści daje technologia laminowania płomieniowego?

Technologia laminowania płomieniowego jest procesem tańszym i bardziej wydajnym niż inne sposoby laminowania. Doświadczeni producenci zaawansowanych materiałów, którzy specjalizują się w laminowaniu, wykorzystują tę technologię, ponieważ proces jest szybki, produktywny, ekonomiczny, wydajny. Niektóre inne korzyści, o których warto pamiętać, obejmują:

Uniwersalność materiału: Laminowanie płomieniowe to bardzo skuteczna metoda łączenia elastycznych pianek (najczęściej poliuretanowych) i niektórych włóknin z szeroką gamą innych podłoży, w tym tkanin, folii i papierów, o ile materiał rdzenia jest laminowany płomieniowo.

Brak wymogu klejenia: proces nie wymaga dodatkowych technologii klejenia, z szeroką możliwością łączenia materiałów w jednym kroku. Ten brak zmniejsza całkowity koszt, pełzanie kleju i możliwość uszkodzenia wiązania między podłożami po nałożeniu kleju lub z upływem czasu.

Rozwiązanie proekologiczne: Brak kleju poprawia jego podatność na recykling i ponowne użycie, ponieważ jeden składnik wymaga oddzielenia mniej.

Leave a comment