Zdarza się, że czujemy silną potrzebę zmian. Wtedy podejmujemy różne, istotne działania – związane np. z sytuacją finansową, relacjami międzyludzkimi czy też kondycją fizyczną. W kontekście tej trzeciej często wybór pada na siłownię. Duży entuzjazm, ekscytacja, a także nutka niepewności lub strach to uczucia, które potrafią towarzyszyć nam na początku treningowej przygody. Podczas stawiania pierwszych, nieśmiałych kroków na sali z maszynami do ćwiczeń, łatwo o popełnienie wielu błędów. Tymczasem nawet najintensywniejszy trening nie przyniesie pożądanych efektów, jeśli będzie wykonywany nieprawidłowo – może wręcz nam zaszkodzić. Co zatem najczęściej robimy źle? I jak tego uniknąć?
Trudny start
Rozpoczynając treningi na siłowni, bardzo często naszym celem jest pozbycie się zbędnych kilogramów lub wymodelowanie sylwetki. Niestety, uzyskanie wyraźnych, trwałych i satysfakcjonujących efektów wymaga cierpliwości – oraz odpowiednich, działań z naszej strony. Tymczasem związany z treningami pośpiech prowadzi po prostu do kolejnych błędów i pomyłek, a w konsekwencji – braku rezultatów, naszej frustracji czy nawet kontuzji. Nie wystarczy bowiem „chcieć się ruszać”. Aktywność fizyczną czy sportową należy uprawiać mądrze – stopniowo i rozsądnie dostosowując jej intensywność do naszej obecnej kondycji oraz dbając m.in. o kwestie anatomiczne, dietetyczne czy właściwe używanie sprzętu, o czym szerzej można przeczytać także na łamach portalu www.pinesska.pl.
Jakie błędy popełniamy najczęściej?
Treningi na siłowni to cała, bogata dziedzina, w której spotyka się wiele ważnych aspektów – także zdrowotnych. Zagłębiając się w nią, szybko zauważymy, ile kwestii należy wziąć pod uwagę. Z drugiej strony, istnieją sprawy podstawowe, które na samym początku tego typu aktywności w różny sposób zaniedbujemy. Są na tyle istotne, że od nich powinniśmy zacząć – a pozytywne zmiany zdecydowanie będą miały korzystny wpływ dla naszej kondycji zdrowotnej i fizycznej. Zatem które błędy powinniśmy wyeliminować?
1. Pomijanie rozgrzewki
Wielu z nas wydaje się, że możemy się stosownie rozgrzać bezpośrednio w trakcie używania maszyn do ćwiczeń. Nic bardziej mylnego! Powinniśmy zacząć od ćwiczeń rozciągających i rozgrzewających, wykonywanych bez ciężarów i urządzeń. Trening z pominięciem tego elementu może prowadzić do kontuzji, nadwyrężeń, a także zerwania mięśni.
2. Zbyt duży ciężar, zbyt wiele powtórzeń, zbyt intensywnie
Zaczynając ćwiczenia, należy uczciwie, realnie ocenić, ile jesteśmy w stanie zrobić. Nie przejmujmy się, że na wstępie robimy pojedyncze, krótkie serie na mniejszych obciążeniach – to naturalne (gdyby wszystko wyglądało inaczej, czy potrzebowalibyśmy chodzić na siłownię?). Organizm musi „zrozumieć”, czego od niego oczekujemy, przyzwyczaić się do nowego typu wysiłku. Następnie, przy kolejnych treningach stopniowo zwiększajmy zarówno ich intensywność, jak i poświęcony na nie czas, liczbę serii, powtórzeń czy ciężary. Tylko ta metoda pozwoli – w zdrowy sposób – odbudować naszą kondycję i poprawić wydajność ciała. W innym wypadku, gdy zaczniemy ćwiczyć zbyt raptownie i intensywnie, zmęczenie przyjdzie szybciej, niż sądzimy. Bez wielkich efektów, za to z możliwymi kontuzjami.
3. Niewłaściwe używanie sprzętów
Współczesne maszyny do ćwiczeń (atlasy, ławki itp.) są coraz nowocześniejsze, solidniejsze i oferujące dodatkowe funkcje. Nie zmienia to jednak faktu, że dla skuteczności treningu – a także zdrowia i bezpieczeństwa naszego oraz innych – musimy wiedzieć, jak z nich korzystać. Przy każdej maszynie widnieje instrukcja obsługi, a pracownicy siłowni są otwarci na nasze pytania i pomoc. Nie warto, np. z powodu niepotrzebnego wstydu, ryzykować poważnych urazów naszego ciała i uszkodzenia maszyny. Niejedna aktywność wydaje się banalnie prosta, lecz w rzeczywistości wymaga precyzji i dokładności wykonywanych ruchów.
4. Koncentracja na tylko jednej partii ciała
Ćwiczysz ręce, a pomijasz nogi? Wydaje Ci się, że one i tak ciężko pracują na co dzień? Nic bardziej mylnego! Już niedługo możesz paść ofiarą żartów w internecie, kiedy Twoje ciało zacznie przypominać dwa oddzielne: pięknie umięśniona i wyrzeźbiona klatka piersiowa w towarzystwie chudych nóg. To nie jest dobry pomysł. Zwłaszcza, jeśli myślimy poważnie o treningach korzystnie i ogólnorozwojowo wpływających na nasze ciało oraz kondycję fizyczną.
5. Pomijanie odpoczynku
Trening siedem dni w tygodniu, nawet kiedy czujesz się fatalnie? To doskonały sposób na kontuzję i przeciążenie mięśni. W temacie tego typu treningów odpoczynek i rozsądna troska o siebie są równie ważne, co prawidłowo wykonywane ćwiczenia. Twoje ciało to nie maszyna i również potrzebuje dni na regenerację, która stanowi integralny element Twoich postępów na siłowni. Nie zapominaj o tym!
6. Niewłaściwa dieta lub jej brak
Ćwiczenia to jedynie połowa sukcesu, część działań niezbędnych do osiągnięcia pożądanych efektów. Aby je uzyskać, w parze z aktywnością fizyczną musi iść również właściwe odżywianie. Jeśli chcesz rezultatów, a Twoja dieta pozostawia wiele do życzenia – czas ją zmienić. Na początek z pewnością dołącz do niej więcej warzyw i owoców, a w zamian ogranicz np. fast foody. Jeśli natomiast chcesz przyspieszyć osiąganie lepszych efektów, skorzystaj z porady profesjonalnego dietetyka, który ułoży program żywieniowy specjalnie pod kątem Twojego organizmu, nie zapominając o ważnych składnikach odżywczych.
Myślisz też o skutecznych, domowych ćwiczeniach fizycznych? Zajrzyj tu!
Pośpiech zwykle nie jest naszym sprzymierzeńcem, a brak wcześniejszego przygotowania merytorycznego, technicznego i fizycznego może prowadzić do bolesnych kontuzji. Kontuzji, które nie tylko wymuszą na nas przerwę w treningu, ale i nas do niego zniechęcą czy wręcz spowodują problemy zdrowotne. Zatem kluczem do sukcesu jest właściwe przygotowanie – czytajmy sprawdzone źródła na ten temat, oglądajmy wywiady z ekspertami i nie bójmy się zadawania pytań już na samej siłowni. Warto także podczas kilku pierwszych sesji skorzystać z rady i wiedzy trenera personalnego. Pomoże on nam poznać właściwą technikę ćwiczeń, wykonywanych samodzielnie lub przy użyciu konkretnych maszyn, oraz podpowie, które z nich wesprą nas w osiągnięciu wymarzonych rezultatów.