Portfel kryptowalut online czy fizyczny, sprzętowy? Porównanie

Kryptowaluty przez większość krajów nie są uznawane za oficjalny środek płatniczy. Niemniej jednak w ostatnim czasie zyskują coraz większe grono zwolenników i, mimo że nie występują one w formie fizycznej, a cyfrowej, to w niektórych miejscach możliwe jest płacenie za ich pomocą. Aby jednak móc to zrobić, przydatny jest tzw. portfel kryptowalut.

Czym są portfele kryptowalut?

Kryptowaluty to waluty cyfrowe, powstały pewne osobiste nośniki do ich “przechowywania”, czyli portfele kryptowalutowe. Mogą one występować w formie urządzenia, fizycznego nośnika, programu lub usługi, w których przechowywane są klucze do przeprowadzania transakcji kryptowalutowych. Możliwość skorzystania z gorącego portfela kryptowalut daje portfelbitcoin.pl, dzięki któremu możemy odbierać i wysyłać kryptowaluty w ramach bezpłatnego abonamentu.

Jak działa portfel kryptowalut online?

Istnieje kilka typów portfeli kryptowalut, z których możemy korzystać za pośrednictwem internetu. Po pierwsze, istnieją tzw. portfele deskopowe, czyli programy instalowane na komputer lub laptop. One również mają swoje rodzaje, gdyż możemy spotkać aplikacje pełne i aplikacje lekkie. To, jakie wybierzemy, zależy głównie od naszych indywidualnych potrzeb. Przykładowe aplikacje tego typu to: Bitcoin Core, Electrum czy Exodus. Z portfeli kryptowalut możemy również korzystać bez konieczności instalowania specjalnej aplikacji. Są bowiem nośniki dostępne w przeglądarce, w postaci strony internetowej, na której tworzymy swoje konto użytkownika. Portfelem tego typu jest np. portfelbitcoin.pl lub blockchain.com. Ostatnią wersją internetowego portfela kryptowalut będzie portfel mobilny, czyli aplikacje na telefon. Coinomi, Jaxx, Mycelium, Bitcoin Wallet.

Fizyczne portfele kryptowalutowe

W ramach fizycznych portfeli kryptowalut dostępne są nośniki sprzętowe i papierowe. Portfele sprzętowe to urządzenia, które należy podłączyć do komputera lub laptopa, jeśli chcemy z nich skorzystać. Wszystkie klucze prywatne przechowywane są wewnątrz portfela, z racji tego rozwiązanie to jest uznawane za stosunkowo bezpieczne. Najpopularniejsze z nich to: Trezor, Ledger Nano, Archos. Papierowe portfele kryptowalut to rozwiązanie polegające na przechowywaniu klucza prywatnego zapisanego na kartce papieru. Trzeba przyznać, że jest to prosta opcja, nawet nieco prymitywna, biorąc pod uwagę rozwój technologii, jednak wydaje się stosunkowo bezpieczna.

Jaki portfel kryptowalut wybrać?

Każdy rodzaj portfela kryptowalutowego ma swoje plusy i minusy. Portfele desktopowe są stale podłączone do sieci, w związku z czym niezbędna jest dobra ochrona klucza prywatnego. Ochronę taką możemy zastąpić zaawansowanym szyfrowaniem. Należy również zadbać o dobry program antywirusowy. Portfel instalowany na komputer wymaga więc dodatkowych działań związanych z optymalną jego obsługą. Przeglądarkowe portfele kryptowalut są proste w obsłudze, jednak posiadają ten minus, że operator zarządzający platformą może mieć dostęp do naszego klucza prywatnego, co może obniżyć poziom bezpieczeństwa. Aplikacje mobilne są wygodne, jednak posiadają podobne ryzyko co programy komputerowe i strony internetowe.

Wydaje się więc, że najwyższe bezpieczeństwo daje portfel fizyczny. Wszystkie operacje odbywają się bowiem wewnątrz nośnika, a więc nikt oprócz właściciela nie ma dostępu do klucza prywatnego. Jednak to, jaki portfel wybierzemy, zależy od naszych możliwości i preferencji. Powyższymi cechami portfeli możemy się jedynie sugerować.

Leave a comment