Który bank wybrać do kredytu? Na co zwracać uwagę, sprawdzając oferty kredytowe?

Każdy bank oferuje stały produkt finansowy, jakim jest kredyt gotówkowy, gdyż to właśnie na nim te instytucje zarabiają najwięcej pieniędzy. Z perspektywy klienta to szeroki wybór ofert, co z kolei ciągnie za sobą konieczność dokładnego ich sprawdzania i odpowiedzialnego podejścia. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak sprawdzać oferty kredytowe i który bank wybrać.

Na co zwracać uwagę wybierając kredyt?

Jeżeli planujesz wziąć kredyt, zacznij od tego banku, którego jesteś klientem. Może się bowiem okazać, że z tego powodu otrzymasz ofertę na znacznie korzystniejszych warunkach niż nowy klient. Jednak zawsze lepiej porównać ją z innymi. To zadanie można znacznie uprościć, sięgając po pomocne w tym zakresie źródła. Kwestię tego, który bank wybrać omawia serwis o kredytach, produktach bankowych ktory.pl, ułatwiający przebrnięcie przez gąszcz różnorodnych bankowych propozycji. Porównanie należy zacząć od sprawdzenia wysokości prowizji pobieranej za udzielenie kredytu. Jest to ważne z tego względu, że zdarzają się przypadki, kiedy jest ona wyższa od samych odsetek. To jednorazowa opłata pobierana za uruchomienie kredytu, którą należy opłacić ze środków własnych bądź jest doliczana do kwoty zobowiązania. Może wynosić nawet do 20% kwoty kredytu.

Kolejną ważną kwestią są odsetki, których wysokość uzależniona jest od oprocentowania. Rosną, kiedy kredyt nie jest spłacany w terminie. Z kolei ubezpieczenie podnosi koszt całkowity zobowiązania o składki ubezpieczeniowe. Jest to jednak na dłuższą metę korzystna opcja, ponieważ w przypadku utraty pracy, ulegnięcia wypadkowi czy innych sytuacji życiowych uniemożliwiających dalszą spłatę, wówczas to ubezpieczyciel bierze na swoje barki obowiązek opłacenia zadłużenia.

Zdarza się, że bank proponuje atrakcyjną ofertę pod warunkiem skorzystania z innych produktów jak np. karta kredytowa, limit na rachunku czy konto ROR. Przeważnie w pierwszym okresie kredytowania tego typu usługi są darmowe lub uruchamiane na promocyjnych warunkach. Później może się jednak okazać, że trzeba za nie zapłacić, a wtedy opłacalność takich „atrakcji” podlega dyskusji.

Nie można zapominać o oprocentowaniu, w którym zawarte są wszelkie koszty związane z konkretnym kredytem. Im wyższa kwota, tym droższy kredyt. Dobrym narzędziem ułatwiającym porównanie atrakcyjności kredytu jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania tzw. RRSO podawana w procentach. Nie jesteśmy w stanie podać w tym miejscu ile procentowo powinno wynosić korzystne RRSO, ponieważ jego wskaźnik uzależniony jest od rodzaju zaciąganego kredytu. Nie jest on tak kluczowy, jeśli kredyt zaciągamy na poczet nowych mebli czy sprzętu do domu. Znaczenie ma przy dużych inwestycjach, gdyż informuje on o tym, ile rocznie będzie nas kosztować każda pożyczona złotówka.

Który bank wybrać do kredytu?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż każdy ma inne potrzeby, wymagania i oferty kredytowe są dostosowywane do indywidualnego klienta. Oczywiście wybierając konkretną placówkę, warto sprawdzić, która cieszy się największym zainteresowaniem, ma dużo pozytywnych opinii i zajmuje czołowe miejsce na liście różnorodnych rankingów i porównywarek kredytowych.

Obecnie największym uznaniem wśród klientów cieszą się następujące banki:

  • Alior Bank,
  • Citi Handlowy,
  • Santander Bank Polska,
  • BNP Paribas,
  • Millenium Bank,
  • PKO Bank Polski.

Leave a comment