Należysz do grona szczęśliwców, którzy mogą zarabiać na swojej pasji? Świetnie! Chcesz działać na własną rękę i przede wszystkim kieszeń? Załóż działalność gospodarczą. Będąc „na swoim” możesz pracować jak, gdzie i ile chcesz, a odpowiedzialny będziesz tylko przed sobą. Jest jednak kilka błędów, które możesz popełnić, chociaż nie musisz. Aby ustrzec się przed tym, przeczytaj krótki poradnik, jakich pomyłek unikać przy zakładaniu własnej firmy.
Skradziona nazwa firmy
Jeżeli masz już pomysł, biznesplan i ogólny zarys działalności Twojej firmy, czas ją zarejestrować. Aby to zrobić, warto wymyślić nazwę firmy. Jednoosobową firmę rejestruje się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). W nazwie musi na pewno być Twoje imię i nazwisko w mianowniku. Możesz dołączyć charakter wykonywanej działalności (np. usługi fryzjerskie), informację sugerującą lokalizację (np. lubelski fryzjer) albo dowolnie przez Ciebie wymyśloną nazwę.
Tutaj pojawia się pierwsza pułapka, w którą możesz wpaść. Zanim zarejestrujesz swoją nazwę firmy, upewnij się, że nikt już nie wpadł na ten pomysł i nie zastrzegł sobie praw do tej nazwy. Skorzystaj z wyszukiwarki w CEIDG i Krajowym Rejestrze Sądowym. Jeżeli nazwa jest zarejestrowana jako znak towarowy, będziesz pociągnięty do odpowiedzialności karnej w razie jej użycia. Lepiej wpierw dokładnie wszystko sprawdzić i uniknąć nieprzyjemności.
Niewłaściwy adres
Rejestrując firmę należy przede wszystkim podać adres do korespondencji. To jedyny wymagany adres przy rejestracji. Wariantywny jest adres stałego umiejscowienia firmy. Stałym adresem firmy może być Twoje mieszkanie, wynajęty lokal czy biuro coworkingowe. Ważne jest, aby posiadać tytuł prawny do danej nieruchomości, czyli np. prawo własności (współwłasności) mieszkania lub lokalu, wynajem lokalu potwierdzony umową, użyczenie czy dzierżawa lokalu przez członka rodziny. Dokumenty poświadczające autentyczność tytułu prawnego to np. umowa w formie pisemnej, akt własności (akt notarialny) czy wypis z księgi wieczystej.
Wszystko sprowadza się do tego, że nie powinno się podawać adresu miejsca, z którego nie możemy pełnoprawnie korzystać. Daruj sobie zakładanie firmy w wynajmowanym mieszkaniu, bo nigdy nie wiesz, ile tam będziesz mieszkać. Spisz umowę z członkiem rodziny, który użycza Ci miejsca, aby w przyszłości uniknąć konfliktów. Zadbaj, żeby wszystko odbywało się legalnie i miej na to dokumenty.
Nie przemyślałeś wszystkich koniecznych formalności oraz ich kolejności
Firmę zakładać trzeba z głową. Najpierw wszystko przemyśleć, obgadać z kimś, kto się na tym zna, rozpisać sobie plan działania. Gdy działasz spontanicznie, natłok spraw, które musisz ogarnąć, może Cię skutecznie zniechęcić do działania. Dlatego dowiedz się, co na pewno musisz załatwić podczas zakładania firmy i odhaczaj sobie punkt po punkcie.
Niektórzy nie chcą działać na własną rękę i za bardzo gubią się w świecie papierologii. Jasna sprawa, nikt nie jest nieomylny. Trzeba też umieć prosić o pomoc. Z pomocą przyjdzie w tej kwestii biuro podatkowe InPLUS z Lublina, które kompleksowo zajmie się procesem zakładania Twojej firmy, wspomoże Cię, a nawet niektóre rzeczy załatwi za Ciebie. Dziś założenie działalności nie jest takim problemem, trzeba tylko wiedzieć, do kogo zwrócić się o pomoc. Biura podatkowe w Lublinie słyną z fachowej obsługi i wysokich kompetencji, które okażą się przydatne, szczególnie na początku Twojej drogi z przedsiębiorstwem.
Brak zezwolenia lub koncesji
Niektóre biznesy nie mogą być zakładane „ot tak”. Wykonując konkretny fach trzeba mieć uprawnienia. Otwierając firmę objętą największymi rygorami (np. wytwarzanie i/lub obracanie energią elektryczną czy ochrona osób lub mienia, czyli firma ochroniarska) musisz zdobyć koncesję u odpowiednich organów. Na otworzenie sklepu z alkoholem czy zbieranie i/lub przetwarzanie odpadów również potrzeba zezwolenia. Nie postępuj pochopnie, zdobądź wszystkie pozwolenia, żeby w trakcie działania firmy uniknąć problemów.
Nie zastanowiłeś się, kto poprowadzi Twoją księgowość
Nikt nie jest wszechwiedzący, nikt też wszystkiego nie umie. Możesz być doskonały w swojej profesji, ale nie mieć pojęcia o prowadzeniu firmy od strony księgowości czy rachunkowości. Jeżeli masz jednoosobową działalność gospodarczą, warto pomyśleć o nawiązaniu współpracy z biurem rachunkowym. Pomoc biura rachunkowego w Lublinie może zacząć się już na etapie zakładania firmy. Pomoże ono w załatwieniu wszelkich formalności, wypełnieniu papierów, dotrzymaniu terminów.
Biuro księgowe oferuje kompleksową obsługę księgowo-rachunkową, m.in. poprowadzi Twoje księgi handlowe, podatkowe Księgi Przychodów i Rozchodów (KPiR), a także będzie Twoim reprezentantem w urzędach.
Założenie własnej firmy nie jest czymś graniczącym z cudem, ale warto odpowiednio przygotować się do tego przedsięwzięcia. Biuro rachunkowe InPLUS z Lublina ułatwia pracę, a także pomagają uniknąć błędów, które każdy z nas może popełnić, zwłaszcza nowicjusze. Dopisz kontakt z biurem rachunkowym do listy spraw do załatwienia, a zaoszczędzisz czas i zbędne nerwy.