Zakup i montaż znaków drogowych

Przy drogach możemy natknąć się na ogromną ilość znaków drogowych, które mają za zadanie zapewnić szybki, sprawny i bezpieczny ruch wszystkim pojazdom. Wyróżniamy znaki drogowe ostrzegawcze, nakazujące, zakazujące, informacyjne i wiele innych. Czy każdy może zakupić znak i postawić go przy drodze? Jakie warunki należy spełnić?

Kto może kupić znak drogowy?

Znaki stanowią dziś nieodłączny element dróg. To właśnie one mają za zadanie informować kierowców, a także i rowerzystów czy pieszych o potencjalnym niebezpieczeństwie oraz zasadach ruchu drogowego, jakie panują w danym miejscu. Postawienie znaku nie jest więc błahą sprawą. Jednak znaki drogowe może zakupić każdy, kto tylko ma na to ochotę, ale nie każdy może je umieścić w dowolnie wybranym miejscu przy drodze. Znaki natomiast mogą posłużyć każdemu jako ozdoby w pomieszczeniach lub w ogrodzie. 

Wniosek o postawienie znaku przy drodze

Jeśli zależy nam na postawieniu znaku drogowego w danym miejscu przy drodze musimy złożyć odpowiednie podanie do służb, czyli do starosty, marszałka czy zarządcy terenu. We wniosku trzeba dobrze uzasadnić, dlaczego konkretny znak powinien znaleźć się w danym miejscu – wyjaśnić, że poprawi bezpieczeństwo lub jakość ruchu. Wniosek może zostać rozpatrzony pozytywnie lub nie. Jeśli zostanie rozpatrzony pozytywnie – można wtedy zakupić znak oraz postawić go w wyznaczonym w podaniu miejscu.

Gdzie kupić znaki drogowe?

Znaków drogowych nie znajdziemy w zwykłych ogólnodostępnych sklepach, nie znajdziemy też w budowlanych czy ogrodowych. Znaki drogowe są sprzedawane przez specjalistyczne firmy, takie jak Wimed.pl – znaki drogowe. Tego rodzaju producenci sprzedają wysokiej jakości znaki drogowe, a przy tym często zajmują się także aspektami technicznymi, takimi jak montaż oznakowania czy projekt organizacji ruchu itd. Podczas wyboru znaków należy pamiętać o tym, że powinny one spełniać wszystkie standardy, jakie określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Dotyczą one wielkości znaków, ich kształtu, wielkości liter, odblasków czy odległości poszczególnych elementów od siebie. Ponadto znaki drogowe muszą być wykonane z wyjątkowo dobrej jakości materiałów, które są odporne na warunki atmosferyczne oraz korozję. Oznaczenia powinny być namalowane farbą, którą trudno zmyć czy zniszczyć. Określony jest również sposób, w jaki można ustawić znak, o ile samodzielnie zdecydujemy się na jego instalację. Warto zauważyć, iż profesjonalne firmy, takie jak Wimed.pl – znaki drogowe, zapewniają również szybki montaż zakupionego oznakowania.

Znaki drogowe w pigułce

Znaki drogowe to specjalne znaki, które obowiązują w ruchu drogowym i posiadają pewne znaczenia. Opisują je przepisy prawne. Znaki mogą znajdować się po prawej lub po lewej stronie drogi albo nad nią. Ponadto mogą być również namalowane bezpośrednio na niej. Znajomość znaków drogowych jest konieczna, jeśli chcemy prowadzić samochód lub poruszać się rowerem lub innym pojazdem po jezdni. Znaki zapewniają sprawną i bezpieczną jazdę. Warto zauważyć, że w większości krajów na świecie obowiązują bardzo podobne przepisy i podobne znaki, znając polskie oznakowanie możemy bez większych problemów poruszać się po drogach innych krajów.

Leave a comment