4 rzeczy, których nie wiedziałeś o Batmanie!

Batman, czyli człowiek nietoperz to jedna z najpopularniejszych postaci nie tylko amerykańskiej, ale i światowej popkultury i bez wątpienia wychowała już kilka pokoleń fanów komiksów. Wiele osób Batmana kojarzy głównie z adaptacji filmowych, które od wielu lat cieszą się dużą popularnością. Czego z pewnością jednak nie wiedzą o Batmanie? Przedstawiamy 4 takie rzeczy.

Batman to postać z komiksu

Zwłaszcza młodsze osoby, mogą nie być świadome tego, że Batman pierwotnie nie był postacią filmową, lecz bohaterem komiksu. Po raz pierwszy pojawił się on w czasopiśmie komiksowym Detective Comics w maju 1939 roku. Funkcjonuje on więc w naszej popkulturze od ponad 80 lat. Komiksy, w których głównym superbohaterem był Batman, są więc dużo starsze niż ich adaptacje filmowe, ponieważ światowa premiera filmu Batman odbyła się dopiero w 1989 roku w Los Angeles, a w Polsce widzowie mogli obejrzeć ekranizację tej postaci ze świata komiksów rok później.

Postać Batmana ma dwóch autorów

Przez wiele lat za twórcę postaci Batmana uznawano wyłącznie Boba Kane’a. W rzeczywistości jednak ten superbohater został wymyślony przez dwóch twórców: Boba Kane’a i Billa Fingera. Tworząc Batmana, autorzy wzorowali się na postaci takiej jak Zorro, a także kilku innych znanych już wówczas komiksowych i filmowych superbohaterach. W komiksach o Batmanie możemy więc znaleźć motywy zaczerpnięte z różnych kultowych magazynów i filmów, takich jak Dracula czy Sherlock Holmes. Z kolei imię, czyli alter ego Batmana, a więc Bruce Wayne to inspiracja postacią króla Szkocji oraz jednego z bohaterów rewolucji amerykańskiej.

Batman ma wiele przydomków

Oryginalnie w wersji amerykańskich komiksów Batman nazywany był The Bat-man, lecz posiada on również wiele innych przydomków, takich jak The Caped Crusader, The Dark Knight czy The World’s Greatest Detective. W polskim tłumaczeniu to więc krzyżowiec w pelerynie, mroczny rycerz, a także najlepszy detektyw świata. W Polsce Batmana bardzo często określa się jako człowiek-nietoperz.

Pierwszy amerykański komiks o Batmanie został znaleziony w Warszawie

Ciekawym smaczkiem dla miłośników komiksów, w których głównym bohaterem jest Batman, z pewnością jest fakt, iż to właśnie w Polsce w 2000 roku w Warszawie został znaleziony pierwszy egzemplarz amerykańskiej wersji komiksu o Batmanie. Był on jedynym takim znaleziskiem w Europie i wart był 150 000 dolarów. Jego autentyczność potwierdziło amerykańskie wydawnictwo, a w Polsce znalazł się, ponieważ jego właściciel przebywał w 1939 roku w Stanach Zjednoczonych i przywiózł jeden egzemplarz do swojego domu, a następnie sprzedał go do jednego ze sklepów z komiksami, który znajdował się w Warszawie.

Leave a comment