Awaryjne źródło zasilania może nam się przydać w najmniej oczekiwanych sytuacjach, zwłaszcza dlatego, że trudno przewidzieć datę odcięcia prądu. Z tego powodu te generatory, które funkcjonują bez konieczności podpięcia do sieci energetycznej, cieszą się dużym zainteresowaniem. Gdzie najczęściej wykorzystuje się agregaty prądotwórcze?
Agregat prądotwórczy — czym jest?
Agregat prądotwórczy jest urządzeniem, które stosuje się jako awaryjne zasilanie domu lub źródło energii elektrycznej do wykorzystywanych na budowach ciężkich sprzętów. Dzięki jego wykorzystaniu można zapobiegać zwarciom czy zniszczeniom w instalacjach energetycznych w przypadku bardziej wymagających instrumentów. Z reguły agregaty prądotwórcze różnią się między sobą rozmaitymi parametrami, których odpowiednie dostosowanie pomoże w wydajniejszej i bezpieczniejszej pracy. Wśród tych czynników znajdziemy wielkość, pojemność zbiornika czy materiał, z jakiego jest wykonane całe urządzenie. Z tego powodu warto sprawdzać wszelkie opisy zamieszczane zarówno na samym urządzeniu, jak i dołączonej do niego instrukcji. Dużym wyznacznikiem jakości generatora prądu zazwyczaj okazuje się jego cena.
Agregat prądotwórczy — jak działa?
Jak już wiemy, agregat prądotwórczy stosuje się do wytwarzania energii. Cała moc tego urządzenia ukryta jest w silniku. W tym wypadku wyróżniamy silniki na gaz, benzynę oraz te diesla. W wyniku spalania powstaje energia mechaniczna, która pod wpływem obrotu wirnika przekształca się w siłę elektromotoryczną, następnie przekształcaną w obwodzie stojana w prąd elektryczny. Ten schemat działania odnosi się oczywiście do urządzeń inwertorowych. Trochę inaczej wygląda to w przypadku nieco mniej zaawansowanych technologicznie agregatów ramowych, w których główną rolę gra koło zamachowe. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup jednego z nich, sprawdź generatory prądu w ofertach sklepów internetowych z narzędziami. Tam znajdziesz nie tylko dane fabryczne, ale także dokładne parametry oraz ewentualne zastosowanie wybranego modelu.
Zasady korzystania z generatora prądu
Zasady użytkowania agregatu prądotwórczego zawarte są w instrukcji obsługi zamieszczonej przez producenta wraz z urządzeniem. Warto jednak pamiętać, że względem wielu modeli jest ono do siebie zbliżone. Wśród takich uniwersalnych wytycznych znajdziemy uwagi dotyczące:
- niepodłączania urządzeń o wyższej mocy;
- korzystaniu z maksymalnego obciążenia maksymalnie przez pół godziny;
- zabezpieczania generatora przed czynnikami atmosferycznymi.
Oczywiście nie można zapominać o regularnej konserwacji oraz przechowywaniu agregatu w suchym i dobrze wentylowanym pomieszczeniu.
Gdzie wykorzystać agregat prądotwórczy?
Agregat prądotwórczy to urządzenie, które świetnie sprawdzi się podczas awarii prądu w domu. Zdaje test także w przypadku nagłych sytuacji, gdy konieczne jest dodatkowe źróło zasilania. Często takie generatory wykorzystuje się podczas imprez plenerowych, gdyż nie wymaga to dostępu do sieci.