Bitcoin i tradycyjny pieniądz – podobieństwa i różnice

Możemy wymienić przynajmniej kilka istotnych czynników, które w wyraźny sposób odróżniają bitcoina od tradycyjnych pieniędzy. Poniższe różnice są bardzo istotne dla inwestorów, ponieważ mają bezpośredni wpływ na zachowanie kryptowalut na rynku.

Różnice

  • Kontrola i nadzór finansowy – kurs walut tradycyjnych zależy od światowej gospodarki, a także od polityki prowadzonej przez banki centralne. Bitcoin jest całkowicie zdecentralizowany i nie posiadają nad sobą żadnego nadzoru (wyjątkami są stable coiny, czyli waluty wirtualne, których wartość jest celowo utrzymywana na poziomie jednej z walut tradycyjnych).
  • Reprezentacja wartości – pieniądze tradycyjne, banknoty, monety i cyfry na koncie bankowym nie posiadają pokrycia w złocie. Ich kurs jest regulowany przez instytucje finansowe i państwa. O wartości bitcoina decydują wyłącznie użytkownicy, a mianowicie podaż oraz popyt.
  • Materialna forma – pieniądze tradycyjne są dostępne w formie banknotów oraz monet. Bitcoiny to pieniądze cyfrowe, nie posiadające materialnych odpowiedników.
  • Stabilna wartość – komisje nadzoru oraz banki centralne dbają o to, aby pieniądz tradycyjny utrzymywał optymalną wartość. Brak kontroli nad kryptowalutami sprawia, że są one wyjątkowo niestabilne, co najlepiej odzwierciedlają wahania notowań.
  • Dyskrecja i anonimowość – pieniądze tradycyjne są mocno powiązane z ich właścicielem. Nie możemy posiadać konta bankowego bez podania szczegółowych danych osobowych. Bitcoin daje natomiast większą dyskrecję i anonimowość płatności (aczkolwiek nie całkowitą!).

Podobieństwa

Od lat prowadzone są prace, które mają upowszechnić kryptowaluty w codziennych płatnościach. Już teraz bitcoin w niektórych krajach jest postrzegany jako pełnoprawny środek płatniczy. Takie działania wynikają z pewnych podobieństw walut tradycyjnych oraz wirtualnych.

  • Siła nabywcza – bitcoin posiada określoną wartość, która daje mu siłę nabywczą. Możemy go wykorzystywać przy zakupach internetowych, a także w niektórych sklepach naziemnych oraz restauracjach. To główne podobieństwo do tradycyjnych pieniędzy.
  • Opodatkowanie – coraz więcej krajów, w tym Polska, decyduje się na opodatkowanie handlu walutami wirtualnymi. Obracasz kryptowalutami na giełdzie i notujesz zyski? Zapłacisz taki sam podatek, jak w przypadku klasycznych instrumentów finansowych.
  • Sposób przeprowadzania transakcji – sieć blockchain znacząco różni się od systemów bankowych. Proces przeprowadzania transakcji wygląda zupełnie inaczej od wewnątrz. Natomiast obraz który widzi użytkownik jest podobny. Na koncie bankowym i na portfelu bitcoinowym widzimy cyferki które możemy przesłać komuś innemu.

Jak widzisz, bitcoin znacząco różni się od tradycyjnych pieniędzy. Najlepiej świadczy o tym zdecydowana przewaga różnic w stosunku do podobieństw. Postępująca adopcja bitcoina sprawia jednak, że jest on stopniowo upodabniany do tradycyjnych pieniędzy. Jak wspomnieliśmy, niektóre kraje, np. Japonia czy Szwajcaria, traktują BTC jako pełnoprawny środek płatniczy.

Leave a comment