Kredyt hipoteczny to produkt finansowy, który cieszy się bardzo dużą popularnością od wielu lat. Dzięki niemu wiele osób ma szansę na zakup własnego mieszkania, czy domu, ale nie tylko. Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem na wiele lat, dotyczy dużych sum, dlatego zaciągnięcie go wymaga dłuższego namysłu. Zanim więc podejmiemy decyzję, co do wzięcia tego typu kredytu, powinniśmy zebrać jak najwięcej informacji na jego temat.
Kredyt hipoteczny – podstawowe informacje
Kredyt hipoteczny jest regulowany przez ustawę z dnia 23 marca 2017 roku o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Ustawa ta określa maksymalny czas oczekiwania na decyzję kredytową, daje możliwość wcześniejszej spłaty kredytu bez dodatkowych kosztów oraz daje prawo do rezygnacji z podpisanej umowy. Są to kwestie niezwykle istotne, a sama ustawa powstała w wyniku konieczności wdrożenia zapisów unijnej dyrektywy MCD. Dyrektywa ta ma na celu poprawę pozycji konsumentów na rynku kredytów konsumenckich, jak i kredytów pozwalających na zakup nieruchomości mieszkalnych.
Dość jednak suchej teorii, dla osób, które chcą wziąć kredyt hipoteczny interesujące są konkretne informacje, przede wszystkim te związane z kosztami kredytu hipotecznego i warunkami jego udzielania. Na cenę kredytu hipotecznego składają się takie elementy, jak marża, prowizja, czynności podatkowo-prawne oraz ubezpieczenia. To, czy ubezpieczenie kredytu hipotecznego jest obowiązkowe wyjaśnia zwrotubezpieczenia.pl, jest to bardzo ważna kwestia, którą warto zgłębić.
Kredyt hipoteczny – dla kogo i na co?
Najczęściej kredyt hipoteczny zaciągany jest w celu zakupu mieszkania, sfinansowania budowy domu, garażu lub domku letniskowego. Nie wszyscy wiedzą, że kredyt ten można wykorzystać także do zakupu działki lub sfinansowania remontu lokalu mieszkalnego. Maksymalny okres spłaty wynosi 25 lat, a to, czy w ogóle otrzymamy kredyt hipoteczny zależy od tzw. scoringu.
Scoring to wynik badania zdolności kredytowej osoby składającej wniosek o kredyt hipoteczny. Zdolność kredytowa to z kolei wysokość maksymalnej kwoty, jaką przy aktualnych dochodach będziemy w stanie spłacać co miesiąc. Każdy bank ma nieco inny sposób obliczania zdolności kredytowej, gdyż brane są pod uwagę miesięczne koszty utrzymania się, a każdy bank oblicza je według swoich wytycznych. W obecnej sytuacji, gdy wiele branż jest zagrożonych z powodu pandemii, banki wprowadziły dodatkowe ograniczenia w przyznawaniu kredytów osobom zatrudnionym np. w gastronomii lub turystyce.
Co jeszcze warto wiedzieć o kredycie hipotecznym?
Ciekawą informacją jest to, że kredyt hipoteczny można otrzymać tylko w walucie, w której otrzymujemy dochody. Inna rzeczą, o której dobrze wiedzieć jest to, że odpowiednia wysokość wkładu własnego może obniżyć koszt przyznawanego nam kredytu. Niewiele osób zdaje sobie również sprawę z tego, że okres kredytowania i spłaty nie muszą być takie same. Istnieje możliwość wzięcia kredytu np. na budowę domu na 30 lat, jednak rozpoczęcie spłaty zobowiązania może być odsunięte do momentu oddania ukończonego budynku, wtedy okres spłaty kredytu jest krótszy, a rata wyższa.