Odzież medyczna dla lekarzy jest, jak wiadomo elementem nieodzownym, zarówno ich pracy, jak i wizerunku. Raczej chyba jeszcze nikomu nie zdarzyło się zauważyć w szpitalu lekarza, który ubrany byłby w jeansy, bądź dresy i koszulkę typu T-shirt. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego? Jednym z powodów jest kwestia rozpoznania personelu medycznego. Osoba ubrana w jeansy i koszulkę, raczej nie należałaby do osób wyróżniających się, a plakietka z tytułem i nazwiskiem nie zawsze rzuca się w oczy. Z kolei osoba ubrana w jednolity kostium, zwraca swoją uwagę i wiemy na pewno, że jest to ktoś z personelu.
Kolejnym ważnym czynnikiem narzuconych standardów w kwestii stroju medycznego jest kwestia higieny. Odzież medyczna dla lekarzy jest wykonana ze specjalnych materiałów, które mogą zostać poddane wysokim temperaturom. Co za tym idzie? Mogą one zostać wyprane nawet w 60 stopniach, co zagwarantuje nam, iż wszystkie możliwe drobnoustroje przebywające na tymże kostiumie, w trakcie prania znikną. Tak też zresztą podaje brytyjski Departament Zdrowia. Mianowicie piorąc odzież w 60 stopniach przez co najmniej 10 minut, pozbywamy się z niej wszystkich mikroorganizmów.
Odzież medyczna dla lekarzy – co ze wspomnianym komfortem?
Schludny i estetyczny wygląd personelu jest kwestią bardzo ważną, jednak istnieje coś ponadto. Mianowicie wygoda w stroju służbowym, w zawodzie lekarza jest wyjątkowo istotną sprawą. Ta odzież medyczna dla lekarzy nie może w żaden sposób ograniczać ani krępować ruchów. W tym celu należy bardzo dokładnie dobrać strój pod kątem rozmiaru. Strój ten nie powinien być super slim i podkreślać kształtnych figur lekarek, czy też muskulatury lekarzy. Nie taka jest jego rola. Powinien on być raczej delikatnie luźniejszy, tak ażeby pozwalał na swobodne poruszanie się i wykonywanie w szybkim czasie dużej ilości ruchów – jak na przykład podczas reanimacji.
Istnieje jeszcze jedno ważne kryterium podczas doboru odzieży medycznej. Jest to mianowicie funkcjonalność uniformów. Co mam na myśli? Lekarze, w zależności od zajmowanego stanowiska, muszą wędrować po wielu oddziałach szpitalnych, udzielając konsultacji z zakresu swojej specjalności. Idąc do innej części szpitala, muszą zabrać ze sobą telefon, na wypadek pilnego wezwania na inny oddział. Mieć ze sobą powinni także stetoskop, który posłuży do zbadania konsultowanego pacjenta. Niezbędne okażą się także: pieczątka i długopis, w celu wystawienia ewentualnej recepty, bądź po prostu podpisania się i przypieczętowania swoim nazwiskiem konsultacji w karcie pacjenta. Ażeby lekarz mógł te wszystkie, wyżej wymienione rzeczy za każdym razem nosić przy sobie i mimo to, mógł czuć się w swoim stroju komfortowo, to odzież medyczna dla lekarzy koniecznie powinna mieć duże, pojemne kieszenie.
Co wchodzi w skład popularnej odzieży medycznej dla lekarzy?
To, w jaki sposób będą wyglądały stroje medyków, jest ustalane przez dyrektora danej placówki. Nie ma bowiem prawa, które z góry narzucałoby kolorystykę ubrania wierzchniego dla lekarzy. Przyjęło się jednak, że pewne kolory przypasowały się do danych specjalności. Ze względu na to, że minister zdrowia narzucił kolorystykę strojów dla ratowników medycznych, kolor ten nie może być noszony przez żadną specjalizację lekarzy. Jest to barwa czerwona. Uniformy chirurgów występują zwykle w odcieniu zieleni, a w granacie często można spotkać pielęgniarkę. Na oddziale pediatrii z kolei, idealnie może sprawdzić się kolor różowy, który rozweseli ponure minki chorych maluchów.
Podstawowy komplet odzieży medycznej składa się z wysokiej jakości spodni, które mogą przybierać różną formę. Mogą być to spodnie z możliwością zawiązywania na sznureczek bądź z elastyczną gumką, czy też całkiem tradycyjne, te zapinane na guzik. Część górną stanowi bluza medyczna, która może mieć także formę tuniki, czyli być po prostu trochę dłuższa. Przyjęło się jednak, że bluzy te muszą odsłaniać łokcie lekarzy, czyli być po prostu na krótki rękaw. Pod wspomnianą bluzę, w skład wchodzi koszulka. Tak przedstawia się uniform lekarski.
Co prawda, dzisiejszych czasach temat odzieży medycznej dla lekarzy, nabrał zupełnie innego znaczenia, niż było to kilkadziesiąt lat temu to należy pamiętać jednak, że szpital, to nie jest rewia mody z personelem medycznym w roli głównej, a ich stroje powinny spełniać określone warunki.