Dobra farba na dach pomoże nam przedłużyć trwałość naszego dachu. Tak przynajmniej zapewniają nas producenci farb. Jak jest naprawdę? Czy farba może przeciwdziałać powstawaniu korozji, która jest najczęstszą przyczyną niszczenia powierzchni dachów?
Jak działa farba na dach?
Aby lepiej wyjaśnić działanie farby na dach, należy zrozumieć, na czym polega korozja. Tak więc korozja jest to proces, który polega na uszkadzaniu materiałów, takich jak np. stal, plastik lub beton. Proces jest nieodwracalny i na jego tempo największy wpływ mają warunki atmosferyczne. Ilość opadów deszczu i śniegu, poziom zanieczyszczeń w powietrzu, wreszcie kwaśne deszcze, to wszystko powoduje szybsze postępowanie korozji.
Zatem czy istnieje szansa na wyeliminowanie korozji? Niestety nie. Jest to naturalny proces, który powstaje na Ziemi. Szacuje się, że rocznie straty stali wynikające z korozji sięgają około 25 ton. Mimo że nie możemy uniknąć samej korozji, to możemy znacząco wpłynąć na jej spowolnienie. Z tego też powodu stosuje się farby nawierzchniowe.
Farby nawierzchniowe zawierają w swoim składzie drobinki, które mają za zadanie tworzyć powłokę ochronną na malowanej powierzchni. Najczęściej produkuje się farby, które zawierają poliester, poliester z ceramiką, pural, pokrycie PCW, PVDF oraz posypkę. Tak więc działanie farb opiera się na ochronie stali poprzez pokrycie jej dodatkową warstwą, która ma ją separować od czynników atmosferycznych. Dzięki czemu staje się mniej narażona na rdzewienie. Dobra farba na dach będzie dodatkowo uzupełniać ubytki powstałe na skutek korozji, dzięki czemu cała malowana powierzchnia będzie lepiej wyglądać.
Czy farba na dach jest skuteczna?
Farba na dach pomoże nam spowolnić proces korozji stali pod warunkiem, że powierzchnia, którą zamierzamy pomalować, będzie odpowiednio przygotowana. Dlatego konieczne jest przed malowaniem usunięcie śladów rdzy, wszelkich zanieczyszczeń oraz odtłuszczenie powierzchni. Tak przygotowany materiał można pomalować farbą nawierzchniową lub poprzedzić ją jeszcze malowaniem farbą gruntową. Wielu fachowców bezwzględnie zaleca użycie farby podkładowej przed malowaniem farbą na dach. Szczególnie dotyczy to starych nawierzchni, których rdza nie oszczędzała. Dzięki temu ubytki zostaną wyrównane, a farba nawierzchniowa będzie lepiej przylegać do powierzchni dachu.
Na rynku dostępne są również farby, które posiadają w sobie obie funkcje. To oznacza, że malując jedną warstwę, farba na dach pełni funkcję podkładu, jak i farby nawierzchniowej. Takie rozwiązanie spotyka się z coraz większą aprobatą fachowców. Głownie z powodu skuteczności owych farb oraz możliwości ograniczenia czasu potrzebnego na malowanie jednego dachu. Dodatkowo farby te są produkowane w wielu kolorach, dlatego właściwie nie ma argumentów, dlaczego by ich nie stosować.
Czy farba na dach sprawdzi się na każdej nawierzchni?
Farby na blachę są produkowane z myślą o wszystkich stalowych powierzchniach, które mogą być narażone na korozję. Dlatego, jeżeli poszukujemy skutecznego środka, który pomoże nam zabezpieczyć inne metalowe powierzchnie, to farba na dach sprawdzi się w zupełności. Należy jednak pamiętać, że powierzchnie, które chcemy pomalować, musimy wcześniej przygotować podobnie, jak powierzchnię dachu. Farba na blachę sprawdzi się również na powierzchniach wykonanych z miedzi oraz aluminium. Miedź co prawda nie potrzebuje malowania farbą ochronną, ale ze względów estetycznych, niektórzy użytkownicy decydują się na przemalowanie miedzianych dachów.
Farba na dach nie może być stosowana na powierzchnie wykonane z betonu, żel betonu, plastiku lub drewna. Ich struktura nie pozwala na skuteczne przyleganie do powierzchni farb, które dostosowane są do metali. Dlatego chcąc zabezpieczyć powierzchnie wykonane z innych materiałów, należy użyć farb uniwersalnych lub dedykowanych danej powierzchni. Tylko w ten sposób będziemy mogli uzyskać maksymalną ochronę malowanej powierzchni.