W dzisiejszych czasach inwestorzy coraz częściej rezygnują z tradycyjnych form ogrzewania budynków i wybierają nowoczesne, sprawdzone rozwiązania, takie jak pompy ciepła. Są nie tylko oszczędne i ekologiczne, ale także praktycznie bezawaryjne. Co warto wiedzieć na ich temat?
Czym są pompy ciepła?
Pompa ciepła to urządzenia, które pobierają energię ze środowiska. W energooszczędny i ekologiczny sposób można nimi ogrzać zarówno dom, jak i ciepłą wodę użytkową. Pompa ciepła samodzielnie nie produkuje energii, toteż nie emituje do środowiska szkodliwych zanieczyszczeń. Pobiera darmową energię z wody, powietrza bądź też gruntu, a następnie przetwarza ją i pod postacią energii cieplnej dostarcza do instalacji grzewczej w budynku. Dzięki niej można zminimalizować koszty ogrzewania jedynie do prądu, który zasila działanie całego systemu. To właśnie wszystkie powyższe cechy wpływają na to, że stanowią one obecnie jedne z najpopularniejszych urządzeń grzewczych.
Zasada działania pompy ciepła
Dla niektórych osób to, w jaki sposób działają te urządzenia, pozostaje wciąż zagadką. Sprawdź, jak działa pompa ciepła! Aby dokładnie wyjaśnić, na jakiej zasadzie ona działa, można porównać ją do lodówki. Podczas gdy lodówka usuwa ciepłe powietrze ze swojego wnętrza i emituje je na zewnątrz, pompa ciepła działa całkowicie odwrotnie – pobiera ciepłe powietrze z otoczenia i przekazuje je do wnętrza budynku. Jeśli chodzi o źródło ciepła, to może być nim grunt, powietrze, a nawet woda. Obecnie w Polsce najpopularniejszym rozwiązaniem są powietrzne urządzenia, które charakteryzują się dużą wydajnością pracy, a przy okazji są stosunkowo tanie w montażu. Umieszczona w źródle sprężarka pobiera ciepło z otoczenia, a następnie przekazuje je do systemu grzewczego zainstalowanego w budynku. Jak widać, zasada działania pompy ciepła jest banalnie prosta.
Zalety i wady pompy ciepła
Mimo tego, że są one obecnie bardzo popularne, to nie są rozwiązaniem pozbawionym wad. Można zaliczyć do nich:
- wysoki koszt zakupu i montażu urządzenia,
- złożoną budowę urządzenia,
- poziom hałasu, który dla niektórych inwestorów może być uciążliwy,
- obniżoną sprawność przy niskich temperaturach, która dotyczy zwłaszcza pomp powietrznych.
Lista zalet pomp ciepła jest jednak o wiele dłuższa i obejmuje:
- ochronę środowiska naturalnego – urządzenie to w żaden sposób go nie zanieczyszcza,
- niemal całkowitą bezobsługowość,
- prostotę montażu,
- niskie koszty eksploatacji, które przy instalacji fotowoltaiki można obniżyć niemal do zera,
- wysoki poziom bezpieczeństwa,
- brak konieczności budowania kominów i kotłowni,
- niewielką ilość zajmowanego miejsca,
- długą żywotność.
Dofinansowania na zakup i montaż pompy ciepła
Dla niektórych inwestorów sporą przeszkodą jest fakt, iż inwestycja w pompę ciepła wiąże się ze sporym wydatkiem. Nie można jednak zapominać o tym, że obecnie funkcjonuje wiele programów, które dofinansowują zarówno zakup, jak i montaż tego typu urządzeń. Z pewnością warto się nimi zainteresować.