Czym jest trening mentalny?

Jako ludzie żyjący w XXI w. jesteśmy otoczeni kultem pięknego, zdrowego ciała. Wciąż staramy się dążyć do ideału, dlatego chodzimy na siłownię, stosujemy zdrową dietę z ekologicznych produktów oraz stosujemy zabiegi medycyny estetycznej. To wszystko jest oczywiście pozytywnym działaniem na rzecz samego siebie, jednak może zdarzyć się tak, że w pogoni za naszym ideałem w sensie fizycznym, zgubimy naszą ścieżkę rozwoju mentalnego. Byłoby to niekorzystne, ponieważ człowiek jest istotą zintegrowaną z ciała oraz psychiki, dlatego powinien po równo zadbać o kondycję obu tych sfer. Trening mentalny jest odpowiedzią na pytanie jak tego dokonać. Czym się charakteryzuje?

Trening mentalny – charakterystyka

Cóż, w skrócie można by rzec, że trening mentalny to wszystkie nasze działania i zachowania, które prowadzą nas do wykorzystania drzemiącego w nas potencjału. Nie skupiamy się przy tym jednak na sferze fizycznej, ale psychologicznej, socjologicznej, a także wykorzystujemy wiedzę z zakresu nauk o sporcie (specjalistą w tej kwestii jest https://www.annapiaseczna.pl/). Kluczowymi frazami, o których możemy usłyszeć szukając informacji o treningu mentalnym, są np. zwiększenie wydajności, skuteczności, minimalizacja ryzyka wypalenia oraz wypracowanie mindsetu mistrza. Co to wszystko oznacza?

W psychologii mamy do czynienia z całą gamą teorii, które przekonują nas o tym, iż dobre nastawienie do danego tematu pomaga nam w osiąganiu wyznaczonych celów. Choć brzmi to trywialnie, jest to jedna z najtrudniejszych do wykonania rzeczy. Kto z nas nie miał bowiem problemu np. z utrzymaniem noworocznego postanowienia w dłuższej perspektywie czasu, pomimo dużej chęci dokonania zmiany? Wszystkie tego typu porażki są konsekwencją naszego nieprzygotowania psychologicznego do wdrożenia ważnych zmian i braku wiedzy o tym, na bazie jakich schematów działa ludzki mózg. Jak możemy pomóc sobie w takiej sytuacji?

Trening mentalny – kto może nam pomóc?

Jeśli chcemy wypracować świetną formę na lato, ale nigdy wcześniej nie chodziliśmy na siłownię, zawsze poprosimy o pomoc profesjonalistę, który wskaże nam jak dany sprzęt działa oraz jak poprawnie powinniśmy pracować z naszym ciałem, aby nie doprowadzić do kontuzji. W świecie psychologii też na początku trudno nam będzie poruszać się bez przewodnika. Trening mentalny warto zatem rozpocząć od wyboru zaufanego trenera mentalnego, z pomocą którego nauczymy się jak wdrożyć do naszego codziennego życia zaufanie, spokój, trwałą motywację oraz skoncentrowanie.

Odbywając trening mentalny uczymy się m.in. jak zmienić własne nastawienie i postawę do szeregu zjawisk, które spotykają nas każdego dnia. Dowiadujemy się także jak identyfikować i zapobiegać przekonaniom pojawiającym się w naszej głowie automatycznie, które mogą działać ograniczająco. Wyzwalamy się zatem z konwencjonalnych schematów i starego sposobu myślenia na rzecz rozwoju i pracy nad stabilizacją emocjonalną.

Dla kogo jest trening mentalny?

Tak jak każdy może zacząć trenować swoje ciało, tak również każdy ma prawo rozpocząć swój trening mentalny. Dla wszystkich będzie to bowiem procentowało, niezależnie w jakiej branży pracują i z iloma problemami się zmagają. Szczególnie mocno trening mentalny zaleca się jednak np. ludziom biznesu czy sportowcom, którzy powinni wykazywać się umiejętnością opanowania emocji w sytuacjach stresujących, a także kontrolować swój poziom eksploatacji, aby nie popaść w stan wypalenia zawodowego, który jest bardzo niepożądany i może zwiastować koniec kariery danego człowieka lub też jego prywatne problemy zdrowotne.

Jeśli zatem czujesz, że Twoje życie pędzi i że pomimo różnych dokonań na ścieżce prywatnej czy zawodowej, jesteś pogubiony/a wewnętrznie, wypróbuj trening mentalny. Jedna lub dwie konsultacje ze specjalistą nie nadwyrężą Twojego budżetu, a Ty przekonasz się, czy jest sens inwestować w tę aktywność dalej. Wiele osób, które skorzystały z porad trenera mentalnego pozostają pod jego opieką do dziś, co stanowi dowód na to, że jest to rzeczywiście pomocna technika na utrzymanie długodystansowej stabilności emocjonalnej i dążenie do samorozwoju.

Leave a comment