Maty grzewcze – zatrzymaj ciepło na dłużej!

Każdy z nas marzy o tym, aby w zimowy poranek, wychodząc spod ciepłej kołdry, nie musieć stąpać po lodowatej podłodze. Z pomocą przychodzą maty grzewcze, czyli urządzenia ekonomiczne i łatwe w montażu, które pozwolą nam utrzymać ciepło w podłodze na długie godziny, a przez to obniżyć również poziom wykorzystywanej energii cieplnej w ciągu dnia, która wytraca się w sposób nieergonomiczny. Rozwój myśli ekologicznej oraz chęć ekonomicznego zarządzania ciepłem sprawia, że systemy grzewcze oparte o ogrzewanie podłogowe zyskują na popularności. Co musimy wiedzieć nim zainwestujemy w matę grzewczą w swoim domu? Przeczytaj ten artykuł do końca, a wszystko stanie się jasne!

Jak działają maty grzewcze?

Poruszając ten temat należy rozpocząć od tego, że maty grzewcze są nowoczesnym sposobem na zachowanie ciepła w podłodze domu, jednak rozwiązanie to stosuje się na całym świecie już od lat. Z tego powodu nie musimy martwić się, że padniemy ofiarą jakiegoś niepewnego eksperymentu. Ogrzewanie przy pomocy maty grzewczej jest bowiem sprawdzone przez miliony osób i rzadko zdarza się, aby ktoś składał reklamacje z tytułu niezadowolenia z działania tego urządzenia.

Jak jednak działają maty grzewcze z perspektywy technicznej? Otóż jest to urządzenie zbudowane z pofalowanego przewodu elektrycznego, który jest ultracienki i osadzony na siatce z włókna szklanego, która jest samoprzylepna. Maty grzewcze przeznaczone są wyłącznie do instalacji suchych, dlatego nie możemy do ich montażu użyć np. kleju. Aby zapewnić poprawne działanie maty powinniśmy umieścić ją pomiędzy panelami a pianką wygłuszającą. Kluczowe jest, aby odwrócić urządzenie powłoką aluminiową ku górze oraz podpiąć ją do przewodów zasilających w poprawny sposób.

Maty grzewcze z reguły mają moc 150 W/m2, co sprawia, że wydzielają wystarczająco dużo ciepła, aby być nawet autonomicznym sposobem ogrzewania mieszkania, szczególnie jeśli w miejscu, gdzie żyjemy, klimat jest umiarkowany. Faktem jest jednak, że większość osób decyduje się jeszcze na zaimplementowanie dodatkowego źródła ciepła w swoim domu. Ogrzewanie podłogowe jest jednak bardzo doceniane i niewiele osób chciałoby zrezygnować z tego luksusu. Maty grzewcze możemy umieścić pod płytkami ceramicznymi, kamieniem czy parkietem drewnianym, dlatego jeśli pragniemy posiadać podłogówkę w całym domu, nie musimy martwić się, że w którymś pomieszczeniu nie będzie możliwa jej implementacja.

Maty grzewcze – czy są drogie?

Jak to zwykle bywa w przypadku nowoczesnych urządzeń grzewczych, dużo osób zastanawia się, czy będzie mogło pozwolić sobie na maty grzewcze we własnej podłodze. Rzeczywiście cena ogrzewania podłogowego nie jest niska, zwłaszcza dlatego, że nie można wdrożyć go bez uprzedniego rozebrania podłogi. Większość osób decyduje się zatem na zamontowanie podłogówki podczas generalnego remontu i wlicza po prostu ten dodatek w koszty. A ile kosztuje sama mata grzewcza?

Cena jaką zapłacimy za maty grzewcze do naszego mieszkania jest zależna od ilości metrów kwadratowych, na których pragniemy ją położyć. To urządzenie grzewcze sprzedawane jest bowiem w przeliczeniu na tę właśnie jednostkę. Przeciętna cena maty grzewczej waha się od 140 do 170 zł za metr kwadratowy. Jeśli zatem chcemy położyć ogrzewanie podłogowe w całym domu o przykładowej powierzchni 100 m2, za samą matę zapłacimy ok. 14 000 – 17 000 zł.

Nie warto jednak martwić się tą kwestią, ponieważ większość osób nie decyduje się na maty grzewcze w pomieszczeniach tj. kuchnia czy sypialnie, gdzie zaleca się utrzymywanie niższych temperatur i poprawnej wilgotności powietrza. Jak zatem widać, jesteśmy w stanie ograniczyć zużycie maty grzewczej. Wystarczy, że zastanowimy się, gdzie w naszym domu podłogówka jest tak naprawdę niezbędna. Może okazać się bowiem, że matę grzewczą zakupimy tylko do salonu lub łazienek, a to znacząco obniży koszt całej inwestycji. Warto przemyśleć tę kwestię nim zaczniemy poszukiwać idealnego produktu dla nas.

Leave a comment