Dywan czy deski podłogowe do domu?

Wybór odpowiedniej podłogi do domu nie musi być trudnym zadaniem. Jeśli zawęziłeś opcje do krótkiej listy dywanów lub desek, spokojnie, wiedz, że już jesteś w połowie drogi. Teraz musisz tylko upewnić się, że ostateczny wybór jest zgodny ze stylem życia, budżetem i osobistymi upodobaniami Twojej rodziny. W tym artykule przedstawiamy szybkie podsumowanie zalet i wad dywanów w porównaniu z deskami podłogowymi.

Czystość
Jest to oczywiste dla większości właścicieli domów. Zazwyczaj deski podłogowe wygrywają z dywanami w dziale czystości po prostu dlatego, że są bardzo odporne na plamy i zalania. Jeśli pijesz wino lub masz zwierzęta i dzieci, które prawdopodobnie będą deptać błoto przez dom, prawdopodobnie lepiej będzie, jeśli będziesz mieć deski podłogowe. Dywan jest znacznie bardziej chłonny niż deski podłogowe, co oznacza, że ​​może wchłaniać rozlane płyny i plamy, podczas gdy małe wypadki takie jak te po prostu zetrzesz z deski podłogowej szybciej niż cokolwiek innego.

To samo dotyczy zatrzymywania pyłu i bakterii. Dywan może potajemnie gromadzić brud i wiele mikroorganizmów, które są niewidoczne gołym okiem. Z drugiej strony nie jest to problemem dla deski podłogowej. Prosty, parujący mop z zatwierdzonym detergentem podłogowym prawie gwarantuje, że na twoich podłogach nie będą już ukrywać się zbiegające drobnoustroje i mikroskopijne nieprzyjemności, które mogą potencjalnie wywołać u Ciebie i Twoich dzieci choroby.

Komfort
Jeśli kiedykolwiek zimą wstałeś w środku nocy i postawiłeś stopy na deskach podłogowych, będziesz wiedział, że mogą wywołać hipotermiczny chłód w nogach. Podczas gdy deski podłogowe są zdecydowanie czystsze niż dywan, dywan ogólnie wygrywa pod względem komfortu. Istnieją miękkie deski podłogowe, które są przyjazne dla stóp, ale domy z dywanami pomogą ci utrzymać ciepło w chłodniejszych miesiącach i ogólnie czują się znacznie bardziej miękkie i bardziej przyjazne dla stopy niż deski podłogowe.

Hałas
Deski podłogowe mogą generować dużo hałasu, szczególnie w domach wielopiętrowych. Jeśli ktoś chodzi po pokoju w butach na wysokich obcasach, może to brzmieć naprawdę głośno. Oczywiście podkład jakościowy może złagodzić część tego dźwięku, ale ogólnie dywany są naturalnie pochłaniające dźwięk, a zatem lepiej nadają się do tłumienia lub wyciszania hałasu.

Przystępność
Zazwyczaj dywany są tańsze niż deski podłogowe, jeśli nie pod względem kosztów materiałowych, to pod względem kosztów wymaganych do ich zainstalowania. Ponadto należy wziąć pod uwagę fakt, że podłogi z twardego drewna mogą przetrwać pokolenie, jeśli są regularnie konserwowane i serwisowane. Oznacza to, że krótkoterminowy koszt podłogi z twardego drewna przekłada się na długoterminową oszczędność, jeśli jest odpowiednio zadbana. Z drugiej strony dywany będą wymagać wymiany w pewnym momencie swojego życia.

Wybierz podłogę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom, ale osobiście uważamy, że podłogi z twardego drewna są lepszą opcją, jeśli chodzi o dodanie wartości, czystości i prostoty w dziale utrzymania domu. Nie zapominaj, że zawsze możesz wybrać kombinację dywanu – do sypialni – i desek podłogowych do pomieszczeń mieszkalnych – jeśli chodzi o dom.

Leave a comment