Kalkulator fotowoltaiczny – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Chcesz być eko lub zaoszczędzić w dobie rosnących cen energii? Idealnym rozwiązaniem jest decyzja o implementacji fotowoltaiki w gospodarstwie domowym. Zapewne wśród znajomych masz już co najmniej kilka osób, które zdecydowały się na montaż paneli. Jak sprawdzić, czy to opłaca się również Tobie oraz jaka jest realna stopa zwrotu takiej inwestycji? Przeczytaj artykuł do końca i przekonaj się, dlaczego kalkulator fotowoltaiczny będzie przydatny w procesie planowania!

Co to jest kalkulator fotowoltaiczny?

Wraz z początkiem III dekady XXI w. w Polsce wystąpił boom na instalacje fotowoltaiczne. Powszechnie rozwinął się więc sektor firm, które zajmują się montażem ogniw oraz wyceną całej inwestycji. Wiele platform dużych, rzetelnych podmiotów zawiera również tzw. kalkulator fotowoltaiczny, czyli opracowane przez ekspertów narzędzie, które pozwala obliczyć opłacalność implementacji fotowoltaiki koło domu lub firmowego budynku.

Jakie parametry wykorzystuje kalkulator fotowoltaiczny?

Aby kalkulator fotowoltaiczny mógł poprawnie obliczyć opłacalność inwestycji, musi otrzymać od nas szereg danych, które przeanalizuje i zwróci nam ostateczny wynik. Jakiego typu informacje musimy przygotować zanim skorzystamy z takiego narzędzia? Po pierwsze, kalkulator fotowoltaiczny zapyta nas o sumaryczne zapotrzebowanie energetyczne, jakie wykazuje nasz budynek. Kolejno musimy podać rodzaj inwertera, który nas interesuje oraz specyfikę montażu paneli słonecznych.

Dobrze jest również znać rozmiar instalacji, przez co poznamy wysokość podatku koniecznego do odprowadzenia. Kalkulator uwzględnia także ewentualną możliwość skorzystania z rządowych programów dopłat do rozwoju odnawialnych źródeł energii. Warto pamiętać, że informacje wpisane w kalkulator fotowoltaiczny muszą zostać uzupełnione o zakup dodatkowych akumulatorów, jeśli inwestor chce takowe posiadać, w celu gromadzenia produkowanej energii elektrycznej. 

Kalkulator fotowoltaiczny – dla kogo?

Jak wspomniano, kalkulator fotowoltaiczny idealnie sprawdzi się zarówno w przypadku gospodarstw domowych tj. inwestorów prywatnych, jak i przedsiębiorców. Osobny sektor wycen fotowoltaicznych dotyczy rolnictwa, gdzie OZE w ostatnich latach bardzo się popularyzuje. Jest to spowodowane m.in. występowaniem tzw. obniżki podatku rolnego ze względu na montaż paneli. Rolnicy decydujący się na tego rodzaju inwestycje mogą liczyć w teorii nawet na 25% wsparcia w postaci dotacji. Co ważne, 25% kosztów montażu może być rozliczane przez 15 lat.

Kalkulator fotowoltaiczny każdemu z ww. podmiotów wskazuje też bardzo precyzyjnie, jaki jest próg dzielący inwestora, który jest konsumentem energii od inwestora-prosumenta. Posiadając wystarczająco dużą instalację możemy bowiem produkować więcej prądu aniżeli zużywają nasze sprzęty. Wówczas wysyłamy energię z naszej farmy do sieci ogólnej, a więc nie tylko oszczędzamy, ale nawet zarabiamy. Badania pokazują, że najczęściej standardowe instalacje fotowoltaiczne pozwalają na oszczędność w opłatach za energię na poziomie 80-90%.

Czy kalkulator fotowoltaiczny może się mylić?

Wiele osób, które są zainteresowane audytem fotowoltaiki zastanawia się zapewne, czy taki mechaniczny kalkulator jest nieomylny. Cóż, kalkulator jest wyłącznie narzędziem, zaprogramowanym urządzeniem, które na bazie pewnego algorytmu oblicza określony parametr. Jeśli więc podamy mu odpowiednie dane, wynik powinien być w pełni poprawny i odnosić się do rzeczywistości. Musimy jednak mieć na względzie, że nasze pomyłki, albo dodatkowe wyposażenie, którego kalkulator nie uwzględnia, mogą wpływać na zwiększenie realnego kosztu montażu instalacji fotowoltaicznej. Korzystając z narzędzi tj. kalkulator fotowoltaiczny miejmy więc świadomość, że to głównie my jesteśmy odpowiedzialni za adekwatny wynik. Nim użyjemy algorytmu, upewnijmy się zatem, że dobrze przemyśleliśmy całą inwestycję i zminimalizujmy ryzyko wystąpienia dodatkowych, niezaplanowanych kosztów, które mogłyby nas niemiło zaskoczyć.

Leave a comment