Farba antykorozyjna — charakterystyka i zastosowanie

Metale oraz inne materiały, takie jak ich stopy są narażone na ciągłe warunki atmosferyczne, te natomiast przyczyniają się do pojawienia się największego ich wroga, czyli korozji. Dzięki zastosowaniu odpowiednich preparatów można temu zapobiec. Jak wybrać farbę antykorozyjną, aby uchronić powierzchnię przed rdzewieniem?

Czym są farby antykorozyjne?

Farba antykorozyjna to produkt, który zmniejsza ryzyko wystąpienia rdzy na stali oraz metalach nieżelaznych. Dzieje się tak, ponieważ wytworzona w ten sposób szczelna powłoka uniemożliwia przenikanie cząsteczkom odpowiedzialnym za aktywację procesu powstawania rdzy. Wśród tych elementów znaleźć się mogą cząsteczki wody czy innych substancji chemicznych, przyczyniających się do aktywacji procesu utleniania, a tym samym powstawania tlenków metali. Ponadto zawarte w tym produkcie pigmenty antykorozyjne zmniejszają podatność na przechodzenie jonów metalu do elektrolitu. Dlatego ze względu na szereg zastosowań oraz oddziaływań najlepiej wybrać farby antykorozyjne. Zwłaszcza dotyczy to materiałów trwale wystawionych na niekorzystne warunki atmosferyczne występujące w środowiskach o wysokiej klasie korozyjności czy wszelakie aktywne substancje chemiczne.

Farby antykorozyjne — charakterystyka

Podstawową cechą, która powinna łączyć wszystkie farby antykorozyjne jest ich autonomiczność zastosowania. Oznacza to, że powinny spełniać zarówno warunki produktu gruntującego, podkładowego, jak i nawierzchniowego. Dlatego świetnie sprawdzają się w przypadku konstrukcji stalowych np. mostów oraz rur. Dzięki swoim szczególnym właściwościom tworzą trwałą powłokę o doskonałej przyczepności. Ponadto zapewniają odporność na warunki atmosferyczne i obciążenia chemiczne. Można zauważyć także najwyższą ochronę antykorozyjną mieszczącą się w kategoriach korozyjności środowiska od C-1 do C-5. Warto zwrócić uwagę na to, że profesjonalna farba antykorozyjna jest inwestycją na lata. Dzięki temu możemy bezproblemowo przez długi czas użytkować pomalowaną nią powierzchnię.

Jakie rodzaje farb antykorozyjnych wyróżniamy?

Na rynku znajdziemy wiele typów farb antykorozyjnych, które mogą sprawdzić się w różnorodnych sytuacjach. Spośród najczęściej wybieranych wyróżnia się:

  • farby epoksydowe;
  • poliuretany;
  • poliwinyle;
  • akryle;
  • farby alkidowe;
  • chlorokauczuki;
  • farby wysokocynkowane;
  • farby oraz lakiery żaroodporne.

Ponadto jednym z najefektywniejszych produktów jest system Rayston, który tworzy skuteczne antykorozyjne oraz wodoodporne powłoki w klasach korozyjności aż do środowiska C5-CX w długich okresach trwałości. Co ważne nie wymaga on piaskowania przed aplikacją.

Gdzie je zastosować?

Z pewnością produkty antykorozyjne świetnie sprawdzą się zarówno w przemyśle, jak i gospodarstwie domowym. Warto pamiętać, że każdy element wykonany ze stali lub materiałów nieżelaznych, a zarazem wystawiony na działanie warunków atmosferycznych i wilgoci wymaga profesjonalnego zabezpieczenia. Farby antykorozyjne doskonale zdadzą egzamin w ochronie rurociągów, wież, mostów, metalowych dachów, ale również w trakcie odświeżania i renowacji metalowych ogrodzeń, elementów małej architektury czy mebli.

Leave a comment