Jak powinna wyglądać idealna mowa motywacyjna?

W dzisiejszym świecie bardzo ważnym elementem każdej pracy czy osiągania sukcesu jest odpowiednia motywacja. Nie każdy ma jednak w sobie tyle samozaparcia i silnej woli, by motywować się samodzielnie i do tego skutecznie. Najlepszym sposobem na podniesienie jej poziomu może być mowa motywacyjna wygłoszona przez osobę silną, ambitną i uparcie dążącą do celu, która dzięki tym cechom osiągnęła sukces.

Co powinna przekazywać idealna mowa motywacyjna?

Idealna mowa motywacyjna powinna przede wszystkim poruszać interesujący nas temat i dotykać obszarów, z którymi szczególnie sobie nie radzimy. Dobrze jest, jeżeli jej autor osiągnął w danej dziedzinie więcej od nas, wówczas odsłuchanie mowy motywacyjnej będzie bardziej efektywne. Mowa motywacyjna sprawdzi się szczególnie dla osób, które lubią odkładać wszystko na później. Zjawisko to nazywane jest powszechnie prokrastynacją i dotyka ono coraz większą część populacji. Wpływa na to głównie nadmiar bodźców i oczekiwań, z którymi stykamy się każdego dnia.

Przez nadmiar różnego rodzaju sygnałów oraz bodźców, które codziennie przyjmuje nasz organizm czujemy się zmęczeni i przytłoczeni. Sprzyja to takim zjawiskom jak właśnie prokrastynacja, ponieważ myślimy, że jeżeli odłożymy coś na później to zyskamy czas na odpoczynek. Nic bardziej mylnego – właśnie tych zagadnień, jak również organizacji czasu własnego powinna dotyczyć dobra mowa motywacyjna.

Dla kogo potrzebna jest mowa motywacyjna?

Mowa motywacyjna jest przede wszystkim dla osób, które mają niski poziom pewności siebie. Powinny jej wysłuchać również osoby, które lubią wszystko przekładać na później lub zwyczajnie straciły chęć do działania. Także osobom leniwym poleca się wysłuchanie mowy motywacyjnej, która być może poruszy jakiś powód, który obudzi w odbiorcy ducha pracy.

Mowy motywacyjne nie będą działały na każdego człowieka, szczególnie, że obecnie w mediach pojawia się bardzo dużo osób, które chcą takie mowy publicznie wygłaszać. Nie każda z nich posiada odpowiednie kompetencje i autorytet, żeby pouczać inne osoby i dawać im wskazówki. Dlatego właśnie warto sprawdzać mówcę i jego historię jeszcze zanim zdecydujemy się na włączenie nagrania.

Dobra mowa motywacyjna powinna zadziałać jak zastrzyk energii, np. jak kawa, którą rozpoczynamy dzień, by nabrać energii do działania i rozbudzić się o poranku. Powinna ona wykorzystywać nie tylko puste zdania o tym, że trzeba podnosić się z upadku czy porażki, ale również dawać wskazówki, jak to zrobić i od czego najlepiej zacząć. Osoby, które potrzebują wsparcia i motywacji są najczęściej zagubione i nie wiedzą, co mają robić, dlatego utarte banały nie pomogą im odnaleźć swojej drogi i odpowiedniego sposobu działania.

Nic nie przychodzi samo

Na wstępie każdej mowy należy zaznaczyć, że nic nie przychodzi do nas samo. Podstawą każdego sukcesu są przede wszystkim chęć i ciężka praca, które pomagają nam się rozwijać. To właśnie chęć do działania powinno się zaszczepić w odbiorcy i powinno być to głównym celem każdego mówcy i retoryka motywacyjnego.

Dobra mowa motywacyjna powinna również podpowiadać, jak ułożyć swój plan i jak zorganizować czas tak, aby zbalansować pracę z życiem prywatnym i towarzyskim, bez którego bardzo szybko osiągniemy wypalenie zawodowe i będziemy potrzebowali kolejnej dawki motywacji.

Najważniejsze dla każdego człowieka są jego marzenia. To właśnie do ich spełnienia powinna popychać idealna mowa motywacyjna. Nie dla każdego największym marzeniem jest praca, która zapewni nam dużo pieniędzy. Niektórzy ludzie cenią sobie kontakty z bliskimi lub innymi osobami, jeszcze inni uwielbiają podróżować lub uprawiać sport. Najważniejsze w życiu jest osiągnięcie własnego szczęścia, nie musimy zawsze oglądać się na innych i zgadzać się na to, co nam proponują. Każdy powinien ułożyć sobie własną ścieżkę życiową, którą zdecyduje się podążać. To czy będzie prosta i gładka, czy też wyboista, zależy tylko od kierunku, który obierzemy i sposobu, w jaki zdecydujemy się ją pokonać.

Leave a comment