Jak zabezpieczyć taras przed działaniem wody?

Taras to miejsce, w którym możemy odpocząć i zrelaksować się, czy postawić ulubione kwiaty. Żeby jednak był on ozdobą budynku i służył nam przez jak najdłuższy czas, powinien być właściwie zabezpieczony przed działaniem wody, a także przed innymi czynnikami atmosferycznymi. Ten element konstrukcyjny jest mocno narażony na zniszczenia spowodowane przez wodę, śnieg czy duże różnice temperatur. Jak więc zabezpieczyć taras przed działaniem wody? Podpowiadamy.

Jakie elementy wykorzystać do zabezpieczenia tarasu przed działaniem wody?

Brak odpowiedniego zabezpieczenia tarasu przed działaniem wody może skutkować przykrymi konsekwencjami, takimi jak powstawanie zacieków na fasadzie budynku, pękaniem podłoża czy rozwinięciem się pleśni lub grzyba. Z tego powodu, tak istotne jest, by właściwie zabezpieczyć ten element konstrukcyjny zarówno przed działaniem wody, jak i innych opadów atmosferycznych, a także dużych różnic temperatur. 

Wśród elementów, które mogą pomóc nam uchronić to miejsce przed niekorzystnym działaniem wody, można wymienić podłoże z odpowiednim spadkiem, listwy okapowe ułatwiające spływanie wody, a także warstwę hydroizolacyjną. Istotne jest również, by szczególnie zadbać o najwyższą dokładność wykonania dachu, jeżeli znajduje się on pod tarasem.

Jak listwy okapowe pomagają zabezpieczyć taras przed działaniem wody?

Listwy okapowe to elementy, które powinny być wykorzystywane za każdym razem kiedy wykonuje się taras lub balkon. Ich zadaniem jest zabezpieczenie elewacji przed zniszczeniem. Listwy te odprowadzają wodę w taki sposób, by nie spływała ona po w fasadzie budynku. Ich ogromną zaletą jest duża różnorodność wzorów. Bez problemu znajdziemy listwy okapowe dostosowane do różnych kształtów tarasu, a więc nie tylko modele prostokątne czy kwadratowe, ale także półokrągłe. Są one zabezpieczone przed działaniem wilgoci i korozją, dzięki czemu pozostają w świetnym stanie przez długi czas.

Jaką hydroizolację wykonać na tarasie?

Kolejnym materiałem, który należy wykorzystać, by poprawnie zabezpieczyć taras przed działaniem wody, jest izolacja. Warstwa hydroizolacyjna może być wykonana przy pomocy taśmy uszczelniającej lub taśmy wzmacniającej zatopionej w zaprawie. Zaś w przypadku, gdy posadzka jest wykonywana na zaprawie klejowej, zabezpieczenie tarasu przed szkodliwym działaniem wody zagwarantuje nam zaprawa uszczelniająca o specjalnych właściwościach. Powinna się ona cechować dość dużą elastycznością. Dodatkowym atutem takiego preparatu jest zdolność mostkowania rys.

Leave a comment