Jak odpowiednio czyścić tablicę kredową?

Tablice kredowe kojarzą nam się przede wszystkim ze szkołą, ponieważ od dziesiątek lat stanowią jeden z najważniejszych elementów wyposażenia sal lekcyjnych. Obecnie jednak produkty takie wykorzystywane są również w innych miejscach. Chętnie montowane są w domach, na przykład w pokojach uczniów czy w przedpokoju jako element umożliwiający komunikację między mieszkańcami. Wykorzystywane są również w firmach czy lokalach gastronomicznych. Żeby móc tworzyć na nich przejrzyste notatki, powinniśmy wiedzieć, jak należy je czyścić, by zawsze doskonale się prezentowały. Jak należy myć tablicę kredową? Podpowiadamy.

Jak utrzymać tablicę kredową w dobrym stanie?

Jeżeli dopiero rozważamy zakup tablicy kredowej, warto postawić na produkt, który będzie łatwy w utrzymaniu czystości. Najlepiej jeśli wybrany przez nas model będzie dokładnie i starannie pokryty lakierem, ponieważ zapewni on nie tylko odpowiedni kontrast, ale przede wszystkim dzięki tej warstwie, pył z kredy nie będzie wnikał w głąb powierzchni tablicy. 

Dodatkowo po zakupie tablicy kredowej, warto dbać o to, by za każdym razem, kiedy będziemy zmywać z niej pozostałości kredy, działanie takie przeprowadzić dokładnie, aby uniknąć efektu, który bardzo często jest widoczny na starszych wersjach. Leciwa tablica kredowa nierzadko mimo prawidłowego zmywania z niej kurzu i kredy kiedy tylko wyschnie, ponownie wydaje się brudna, ponieważ uwydatnia się na niej wówczas nawarstwiona, znajdująca w jej strukturze kreda.

Czym można myć tablicę kredową?

Tablicę kredową można myć mokrą delikatną szmatką lub ściereczką. Pamiętajmy, by do czyszczenia takich produktów nie wykorzystywać ostrych gąbek, które mogą uszkodzić strukturę lakieru, jakim pokryta jest powierzchnia tablicy. Mimo że zazwyczaj wysokiej jakości tablice kredowe są odporne na zarysowania, to jednak warto w ich pielęgnacji wykorzystywać delikatne szmatki i detergenty. 

Najlepiej jest zmywać pozostałości kredy wodą. W przypadku, kiedy jednak zmagamy się z kłopotliwymi zabrudzeniami, które trudno jest usunąć mimo kilkukrotnego czyszczenia tablicy mokrą ściereczką, warto postawić na profesjonalne środki. Mowa tutaj o specjalnych preparatach do czyszczenia tablic kredowych. Dzięki nim możemy szybko i łatwo pozbyć się uporczywych zabrudzeń, jednocześnie nie ryzykując uszkodzenia tablicy. Takie specjalne płyny dostępne są również do innych modeli tablic, na przykład do suchościeralnych. Czyszcząc poszczególne wersje, pamiętajmy, by do ich mycia wykorzystywać preparaty, które są przeznaczone do danego modelu.

Leave a comment