Jak zwiększyć plon kukurydzy?

Kukurydza to jedną z najbardziej wydajnych roślin. Dla konsumentów jest tanim, wysokoenergetycznym źródłem kalorii i innych składników odżywczych, przez co ma także wysokie zapotrzebowanie zarówno na wodę, jak i na składniki pokarmowe. Jak zwiększyć plon kukurydzy?

Azot i odpowiednie pH — podstawa dobrych plonów

Każdy, kto decyduje się na uprawę kukurydzy, powinien wiedzieć, że nie należy ona do łatwych roślin. Wręcz przeciwnie — wbrew pozorom jest rośliną wymagającą. Aby opłacało się ją hodować, a więc aby otrzymać dobry plon, należy dostarczyć jej mikro i makroskładników. Jeśli chcemy zebrać duże i dobre jakościowo plony, niezbędne jest więc dostarczenie do gleby odpowiedniej ilości składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu kukurydzy. Jednym z pierwiastków, który najbardziej wpływa na to, jakie będziemy mieli plony, jest azot. Kukurydza potrzebuje go szczególnie dużo w fazie 3-4 liści, a więc w okolicach lipca- sierpnia. To on warunkuje ilość skrobi i tłuszczu w ziarnach — a to właśnie na tym zależy nam najbardziej. Jeśli z kolei brakuje go we wczesnej fazie rozwoju, zakłóca to proces tworzenia zarówno liści, jak i kolby oraz całej struktury rośliny.  Warto wiedzieć także, że zbyt duża ilość azotu zakłóca równowagę między fazą wegetatywna a generatywną, co także ma wpływ na plon.

Drugim ważnym czynnikiem, który warunkuje odpowiedni rozwój rośliny, jest odczyn gleby. Kukurydza bezsprzecznie lubi glebę o odczynie 6-7 pH w przypadku ciężkich gleb oraz 5,5 – 6 pH na lekkich glebach. aby uregulować odczyn gleby, można zastosować tak zwane wapnowanie. Powinno się je wykonać zaraz po zbiorze plonów — jego efektywność jest największa na drugi rok. Należy również unikać wapnowania na wiosnę, chyba że gleba jest kwaśna lub bardzo kwaśna. Poza tymi dwoma zabiegami warto rozważyć także nawożenie fosforem i potasem.

Jak zwiększyć plon kukurydzy za pomocą naturalnych nawozów?

Przywykliśmy już do chemii wszelkiego rodzaju. Ze względów praktycznych odchodzi się od naturalnych metod nawożenia i wzmacniania plonów — a szkoda. Jeśli zastanawiasz się jak zwiększyć plon kukurydzy, nie zapomnij o tym, że mimo wszystko natura zdecydowanie lepiej radzi sobie z tworzeniem plonów niż my. Dlatego, zanim sięgniesz po azot pochodzenia chemicznego, koniecznie rozważ zastosowanie organicznych nawozów. Dlaczego są one takie dobre? Przede wszystkim zawiera kompletny zestaw pierwiastków potrzebnych roślinom. Ich uwalnianie do gleby następuje stopniowo, naturalnie, całkiem odwrotnie niż w przypadku chemicznych nawozów. Polepszają też długotrwale jakość gleby, ponieważ pomagają w rozwoju próchnicy. Można zastosować gnojówkę, gnojowicę lub też obornik.

Aby obornik zadziałał dobrze, należy go stosować na jesień. Możemy kupić obornik świeży lub przefermentowany. Ten pierwszy zna każdy, kto zna zapach polskiej wsi (ten niezbyt przyjemny). Nie trzeba go głęboko zakopywać, jednak należy go delikatnie przemieszać z ziemią, by nie dopuścić do strat utleniającego się azotu. Z kolei obornik przefermentowany nie ma tego uciążliwego zapachu, ale należy go przekopać z ziemią. Może być nawet 15-20 cm pod ziemią. Można też kupić obornik suszony, który jest bezpieczniejszy w użyciu, ale też mniej skoncentrowany — można go zatem stosować przez cały rok.

Jak zwiększyć plon kukurydzy nawożąc kukurydzę azotem?

W przeciwieństwie do nawozów organicznych nawóz azotowy powinno się rozwiewać wczesną wiosną, przed wysianiem ziarn, czyli pod korzeń. Ze względu na to, że azot kukurydzy najbardziej będzie potrzebny w okolicy lipca/ sierpnia, trzeba wysiewać, postać, która będzie wydzielać się stopniowo. Dobra będzie amidowa forma azotu z mocznika, saletra amonowa, czy też saletrzak. Sprawdzi się też RSM. Jeśli zastanawiasz się jak zwiększyć plon kukurydzy maksymalnie, najlepiej byłoby podzielić wysiew nawozu na dwie części — przed sianiem oraz w fazie 4-5 liścia. Jednorazowy wysiew nawozu jest ewidentnie mniej skuteczny, choć robi tak wielu rolników z powodu ograniczeń technicznych.

Leave a comment