Jaki laktator wybrać? Czym się kierować podczas zakupu?

Dla laika karmienie piersią wydaje się jednym z najbardziej naturalnych i prostych procesów związanych z narodzinami dziecka. W praktyce jednak wymaga codziennego wysiłku, nauki oraz pokonania różnych trudności występujących w czasie laktacji. Każda przyszła mama, a zwłaszcza kobieta, która spodziewa się pierwszego dziecka, zastanawia się czy po porodzie będzie potrzebny jej laktator. Dlatego też warto jeszcze przed porodem zdobyć podstawową wiedzę dotyczącą procesu laktacji oraz zapoznać się z istniejącą na rynku ofertą laktatorów.

Kiedy korzystać z laktatora?

Kobieta nie może przewidzieć jak w jej przypadku będzie przebiegać laktacja. Potrzeba skorzystania z produktów wspomagających może ujawnić się zaraz po porodzie, albo znacznie później. Bardzo często np. nawał pokarmu występuje już w pierwszych dniach po urodzeniu dziecka. Bezpieczną opcją wydaje się zakupienie laktatora jeszcze przed porodem, tak by móc z niego skorzystać w czasie pobytu w szpitalu. Po powrocie do domu może również nastąpić wiele sytuacji, w których laktator będzie przydatny, np.:

  • stymulacja karmienia w celu zwiększenia laktacji,
  • trudności z prawidłowym ssaniem przez dziecko,
  • poranione brodawki,
  • przepełnienie piersi między karmieniami,
  • regularne odciąganie pokarmu w przypadku przebywania poza domem lub w pracy,
  • odstawianie dziecka od piersi.

Co brać pod uwagę przy zakupie o laktatora?

Na rynku istnieje obecnie duży wybór różnych marek laktatorów. Niezależnie jednak od producenta i rodzaju produktu zastosowanie każdego z nich ma podobne właściwości i przeznaczenie.

Laktator jest urządzeniem wspomagającym naturalny proces laktacji. Imituje rytm ssania dziecka, zapewnia równomierny i delikatny przepływ mleka.

Najbardziej popularnymi modelami dostępnymi na rynku są laktatory ręczne oraz elektryczne. Wszystkie posiadają masującą nakładkę przylegającą do piersi, która stymuluje wypływ mleka.

Te pierwsze wymagają manualnego użycia rączki laktatora, co wiąże się z większym wysiłkiem potrzebnym do uzyskania pożądanego efektu. Ich atutem jest bezgłośne funkcjonowanie, mniejszy rozmiar oraz niższa cena.

Laktator elektryczny natomiast automatycznie odciąga mleko. Może wymagać podłączenia do prądu lub być zasilany na baterie. Jego zaletą jest wygoda stosowania i mniejsza pracochłonność.

W praktyce dla każdej kobiety inny model laktatora może okazać się najlepszy, inne będą też potrzeby każdego dziecka. Po zapoznaniu się z ofertą dostępną na rynku na przykład na stronach, porównujących wiele cech danego produktu czyli porównywarkami jak np. wybierz.to, każda mama może wybrać najbardziej odpowiadający jej produkt. Wszystkie laktatory zawierają szczegółową instrukcję użytkowania z dokładnym opisem części, utrzymania w czystości oraz poradnik praktycznego używania.

Podsumowując, karmienie dziecka piersią według zaleceń lekarzy powinno trwać przez pierwszy rok życia dziecka. W tym czasie wiele może się zdarzyć. Z uwagi na to, że po porodzie mogą występować różne problemy związane z laktacją, w uzasadnionych przypadkach używanie tego produktu, będzie korzystne dla przebiegu karmienia dziecka. Jednocześnie, alternatywą dla decyzji o zakupie własnego laktatora może być skorzystanie z modeli dostępnych w szpitalu lub wypożyczenie tego produktu.

Leave a comment