Wielu z nas przedszkole, które pamiętamy z lat dzieciństwa, kojarzy się z miłym miejscem zabawy z rówieśnikami. Wspominamy nasze panie przedszkolanki, często pogodne i ciepłe osoby, ale bez szczególnego wykształcenia pedagogicznego. Takie realia jeszcze kilka dekad temu były normą. Wiele osób nie zaznało wobec tego w swojej placówce również żadnych dodatkowych zajęć czy kreatywnych form spędzania czasu w ciągu dnia. Dzieci posyłane do przedszkola w latach 80. Czy 90. w większości przypadków aranżowały swoje zabawy w przedszkolu samodzielnie. Wraz z rozwojem pedagogiki dziecięcej oraz neurologii odmieniło się jednak oblicze przedszkoli. Dzisiejsze placówki w niczym nie przypominają tych sprzed 20 czy 30 lat. Jakie kreatywne formy zajęć w przedszkolu XXI w. możemy spotkać?
Kreatywne formy zajęć w przedszkolu oparte na sensoryce
Dzięki latom badań wiemy już, że rozwój dziecka jest szalenie dynamiczny i złożony. Okazuje się, że sekwencje rozwoju naszego malucha można łatwo wyodrębnić, jeśli jesteśmy wyczuleni na zmiany w zachowaniu dziecka i nie ograniczamy jego osobowości. O gotowości dziecka na nowe bodźce uczy nas sensoryka. Jest to nauka zajmująca się badaniem w jaki sposób człowiek rejestruje informacje ze świata zewnętrznego poprzez swoje zmysły i przetwarza przez układ nerwowy. Sensoryka to również próba określenia w jaki sposób wykorzystujemy zaabsorbowane ze środowiska bodźce w naszym indywidualnym działaniu. Jednakco kreatywne formy zajęć w przedszkolu mają wspólnego z medycyną?
W rozwoju najmłodszych zajęcia sensoryczne odgrywają niezwykle istotną rolę! Okazuje się bowiem, iż im częściej dziecko spotyka się z różnymi bodźcami np. muzycznymi, zapachowymi, wzrokowymi itp., tym lepiej jego mózg się rozwija. Udowodniono, że maluchy, które wykazują wyraźną integrację sensoryczną są inteligentniejsze i lepiej radzą sobie z problemami napotkanymi na życiowej drodze. Jeśli zatem pragniemy, aby nasz szkrab rozwijał się prawidłowo, zadbajmy, aby miał kreatywne formy zajęć w przedszkolu, które są zorganizowane w oparciu o osiągnięcia sensoryki.
Jakie mogą być kreatywne formy zajęć w przedszkolu – inspiracje
Ze względu na to, że sami często nie mieliśmy dodatkowych, kreatywnych zajęć podczas naszej edukacji przedszkolnej, ciężko nam wyobrazić sobie na czym zajęcia sensoryczne polegają. Mówiąc w skrócie – w czasie tego typu aktywności nasze pociechy mają zetknąć się z pewną liczbą bodźców, która wpłynie na konkretny zmysł dziecka. Dla przykładu, kreatywne formy zajęć w przedszkolu, które rozwijają słuch to poznawanie dźwięków naturalnie brzmiących instrumentów tj. bębny czy kalimby. Dzieci zachęcane są zarówno do muzycznych improwizacji jak i wyrażania swoich emocji związanych z bodźcami słuchowymi w przestrzeni, za pomocą ruchu.
Innego rodzaju kreatywne formy zajęć w przedszkolu skupiają się na rozwoju dotyku czy wzroku. Podczas takich aktywności dzieciom pozwalamy się pobrudzić, dotykać różnych konsystencji czy faktur. Substancje najczęściej wykorzystywane do takiej zabawy to np. glina, pianki, piasek, ziarna czy różnego rodzaju plastyczne masy. Łączy się to również z sensorycznym rozwojem zmysłu wizualnego. Podczas zajęć kładących nacisk na rozwój wzroku staramy się, aby dzieci poszerzały swoje pole widzenia i stawały się coraz bardziej spostrzegawcze. Wyjątkową formą zajęć sensorycznie kreatywnych są te, które pobudzają dziecięcy zmysł węchu. W czasie pracy z zapachami wykorzystywane są np. naturalne olejki czy wonne produkty spożywcze.
Kreatywne formy zajęć w przedszkolu – czy to drogie?
Kreatywne formy zajęć w przedszkolu to dziś standard. Jednak nasze obserwacje wskazują na to, iż dziedzina sensoryki bywa częściej wykorzystywana w pracy z dziećmi w placówkach prywatnych. Niemniej już nawet państwowe przedszkola mają pewną ofertę zajęć rozwijających zmysły naszych pociech, dlatego jeśli nie posyłamy dziecka do płatnej placówki, zapytajmy po prostu pracowników przedszkola, w jaki sposób pracuje się z przedszkolakami sensorycznie. Z pewnością wszystko zostanie nam klarownie przedstawione. Jeśli natomiast w przedszkolu, do którego posyłamy naszego malucha nie ma jeszcze kreatywnych form zajęć, zawsze możemy zaproponować pewne ulepszenia dyrekcji bądź pedagogom. Zadbanie o prawidłowy rozwój naszych dzieci nie musi być zatem kosztowne.