Odzież ochrona dla pracowników – dlaczego jest tak istotna?

Pracodawca zobowiązany jest przepisami prawa do tego, aby dbać o bezpieczeństwo swoich pracowników. Jednym z istotnych elementów tej troski jest wyposażenie załogi w odpowiednią odzież. O czym warto wtedy pamiętać?

Jaką odzież kupić dla pracowników?

Przepisy wskazują, że pracodawca powinien wyposażyć pracowników w odzież roboczą wtedy, gdy istnieje niebezpieczeństwo, że zabrudzą lub zniszczą oni własne ubrania podczas pracy. Dodatkowo pracodawca powinien zapewnić pracownikom dostęp do ubrań ochronnych, gdy na ich stanowiskach pracy pojawia się zagrożenie dla zdrowia albo dla życia.

Obecnie do wyboru jest szeroka gama odzieży ochronnej oraz roboczej dla pracowników. Dobór właściwego typu ubrań ma tutaj kluczowe znaczenie, ponieważ niewłaściwie dobrane ubrania nie będą w stanie zapewnić ani odpowiedniej ochrony, ani komfortu pracy.

Przed jakimi zagrożeniami jest w stanie zabezpieczyć pracowników odzież robocza i ochronna? Jaką dopasować i gdzie kupić?

Dlaczego należy zaopatrzyć pracowników we właściwą odzież?

Zaopatrzenie pracowników w odpowiednią odzież nie tylko jest obowiązkiem z punktu widzenia prawa, a dokładnie przepisów BHP i Kodeksu pracy. Dodatkowo pracodawca musi pamiętać o tym, że stosowanie właściwej odzieży może znacznie zredukować ryzyko wystąpienia wypadków przy pracy.

Odzież robocza ma na celu zabezpieczanie pracowników przed zabrudzeniem oraz przed pomniejszymi zagrożeniami, na przykład wynikającymi ze sposobu pracy. Pracownik może być wtedy chroniony przed otarciami, drobnymi ranami, stykaniem się z substancjami, które są trudne do zmycia ze skóry, a także przed czynnikami pogodowymi i niskimi oraz wysokimi temperaturami.

Z kolei odzież ochronna pełni już funkcję ochrony, która ma zabezpieczać przed zagrożeniami dla zdrowia oraz dla życia. Ma ona zatem znacznie wyższą funkcję zabezpieczającą w stosunku do odzieży roboczej, co przekłada się także na jej konstrukcję. Ma ona na celu zabezpieczać przed czynnikami niebezpiecznymi – biologicznymi, chemicznymi, mechanicznymi. Chroni też przed aurą oraz przed temperaturami, na przykład jak odzież ochronna Mark-Helper – polskiego producenta z dużym doświadczeniem na rynku.

Jak dobrać odpowiednią odzież roboczą?

Wybierając właściwe ubrania robocze dla pracowników, należy pamiętać o tym, że muszą one odzwierciedlać warunki panujące na danym stanowisku pracy, aby zapewnić pracownikom właściwe bezpieczeństwo.

Przy dobieraniu odzieży pracodawca może posługiwać się analizami wykonanymi przez specjalistów BHP, które wskazują na zagrożenia występujące na stanowisku pracy. Powinien on także skonsultować się z pracownikami, aby dowiedzieć się, czego oczekują, aby mogli pracować komfortowo i bezpiecznie.

Oczywiście, duże znaczenie ma także jakość produktów, dlatego nie warto na nich oszczędzać. Wyższej jakości ubrania robocze i ochronne mogą zapewnić lepsze zabezpieczenie dla pracowników i jednocześnie zadbają o komfort ich pracy.

Gdzie kupować odzież roboczą i ochronną?

Obecnie ubrania robocze można kupić w wielu wariantach w sklepach BHP, a także bezpośrednio od producentów.

Wielu pracodawców decyduje się obecnie na zamawianie odzieży bezpośrednio w sklepach internetowych, gdzie można łatwo i szybko zakupić wszystkie potrzebne produkty w różnych rozmiarach.

Odzież robocza i ochronna może być także poddawana personalizacji poprzez wykonanie na niej haftów, nadruków. Dzięki temu firma może odpowiednio oznakować ubrania, co dodatkowo wpływa na jej pozytywny i profesjonalny wizerunek i buduje rozpoznawalność.

Leave a comment