Kredyt gotówkowy, samochodowy, czy leasing? Jak kupić samochód na firmę?

Jeśli chcesz kupić samochód na firmę, masz trzy możliwości. To kredyt gotówkowy, samochodowy oraz leasing. Co się bardziej opłaca? Sprawdzamy.

Kredyt gotówkowy na zakup auta

Kredyt gotówkowy jest produktem bardzo elastycznym. Przyznane w jego ramach środki możesz przeznaczyć na dowolny cel, nie musisz we wniosku podawać, w jaki sposób chcesz je wykorzystać. W ten sposób możesz sfinansować zakup zarówno nowego, jak i używanego, kilkuletniego samochodu. Ponadto kredyt gotówkowy, również dla firm, bardzo łatwo jest uzyskać, spełniając podstawowe formalności, oraz wykazując odpowiednią do wnioskowanej kwoty zdolność kredytową.

Taki produkt nie jest jednak zabezpieczany w żaden dodatkowy sposób, co oznacza, że jest droższy niż m.in. kredyty celowe. Konsekwencją tego, że pieniądze możesz wydać w dowolny sposób, są najczęściej wyższe odsetki. Z drugiej strony dużo zależy od tego, jaką ofertę wybierzesz, jakie jest oprocentowanie i prowizja. Kredyt gotówkowy lepiej dobrze poznać czytając poradniki np. na kredytblog.pl, dzięki temu będziesz wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas przeglądania ofert. Tym samym może okazać się, że trafisz na okazję, której nie można przegapić.

Nie udało się? W takim razie, jeśli szukasz oszczędności w firmie, alternatywą jest kredyt samochodowy lub leasing.

Kredyt samochodowy

Kredyt samochodowy jest zobowiązaniem celowym, które można przeznaczyć wyłącznie na zakup określonego pojazdu mechanicznego (nie tylko auta, ale m.in. motocykla, łodzi silnikowej). W ten sposób najłatwiej jest sfinansować zakup nowego auta, z używanym mogą pojawić się dodatkowe przeszkody. Dlaczego? Ponieważ zwykle bank określa, że w dniu spłaty zobowiązania pojazd nie może być starszy, niż określona liczba lat (najczęściej to maksymalnie 10 lat). W sytuacji, gdy okres kredytowania wynosi np. 6 lat, a ty masz na oku pięcioletni samochód, może okazać się, że bank nie przyzna na niego środków. Przy okazji musisz wiedzieć, że we wniosku o kredyt samochodowy dokładnie określasz, jaki pojazd chcesz kupić, jego markę, model oraz inne, szczegółowe informacje.

W przypadku kredytu samochodowego zabezpieczeniem jest pojazd. Do czasu spłaty zobowiązania, bank jest współwłaścicielem. Oprócz tego wymagane jest, aby auto posiadało dodatkowe ubezpieczenie AC, konieczna jest też cesja z polisy AC na rzecz banku.

Jak widzisz, ograniczeń jest sporo. A korzyści? Taki produkt jest po prostu tańszy niż kredyt gotówkowy. Pod względem finansowym jest to opłacalne rozwiązanie, aczkolwiek trzeba zdawać sobie sprawę z jego wad.

Leasing samochodowy dla firm

W praktyce większość przedsiębiorców korzysta z trzeciego rozwiązania – to leasing samochodowy. Usługę tę można porównać do długoterminowego wynajmu pojazdu, choć z dodatkowymi możliwościami. Leasingobiorca otrzymuje wybrany samochody w zamian za regularnie wpłacane, comiesięczne raty leasingowe. Czyli, podobnie, jak w przypadku kredytu.

Różnica polega na tym, że po zakończeniu okresu leasingu, klient ma dwie możliwości. Może zwrócić samochód, który w rzeczywistości cały czas jest własnością leasingodawcy lub wykupić go na preferencyjnych warunkach, za kwotę niższą, niż wartość rynkowa. Ostatecznie, auto może stać się twoje, a koszty tego często są tańsze, niż kredytu. Jednocześnie, zawsze możesz też zakończyć umowę bez wykupu pojazdu i zdecydować się na… leasing kolejnego, nowszego.

Leave a comment