Monitoring GPS pojazdów: oto kluczowe funkcje, po których poznasz rozwiązania godne zaufania

Efektywne zarządzanie flotą samochodową to dla wielu przedsiębiorstw ogromne wyzwanie. W obecnych czasach, bez wykorzystania odpowiednich rozwiązań technologicznych, może to okazać się zbyt trudne i kosztowne. Z tego powodu warto zainteresować się wdrożeniem w firmie monitoringu GPS pojazdów oraz tym, jakie zapewni nam korzyści.

Śledzenie pojazdów za pomocą monitoringu GPS

Głównym wyróżnikiem tego rozwiązania jest odczytywanie bieżącej lokalizacji pojazdów wraz z innymi danymi dotyczącymi ich pracy i użytkowania. To istotne informacje, jednak dopiero po przetworzeniu ich przez aplikację użytkownik dostaje wszystkie dane w prostej, czytelnej formie.

Na monitoring GPS składają się dwa główne moduły: lokalizator oraz aplikacja. Lokalizatory to montowane w pojazdach urządzenia ze wbudowanymi nadajnikami, które odczytują aktualne położenie pojazdu wraz z innymi informacjami. Następnie dane są przesyłane na serwery. Z kolei dedykowana aplikacja pobiera te informacje, wyświetlając je i generując na ich podstawie analizy, raporty i tabele porównawcze, z którymi możemy zapoznać się z ekranu komputera czy smartfona.

Monitoring GPS pojazdów jako zintegrowany system

Producent zapewnia dostęp do danych dotyczących pojazdów, tras i wykonywanych zleceń bez konieczności kontaktowania się z kierowcami. Monitoring GPS umożliwia identyfikację kierowców, a aplikacja pokazuje, czy użytkują oni pojazdy zgodnie z przeznaczeniem: czy prawidłowo wykonują zlecenie, nie dopuszczają się żadnych nadużyć, a także czy jeżdżą ekonomicznie i bezpiecznie. Wszystko to ma wpływ na finanse przedsiębiorstwa, dlatego warto zdecydować się na monitorowanie GPS pojazdów oferowane przez Naviflet.

Monitorowanie GPS pojazdów a RODO i dane historyczne

Choć rozwiązanie opiera się na aktualizowanych na bieżąco danych, to jego wdrożenie pozwoli też analizować informacje w szerszym ujęciu czasowym. Porównywanie raportów historycznych z tymi, z ostatniego miesiąca, usprawni zarządzanie flotą. Pozwoli też na wyciąganie bardziej precyzyjnych wniosków, na przykład co do zmiany stylu jazdy wybranego kierowcy czy jego terminowości. 

Cała dotychczasowa aktywność pojedynczego pojazdu i kierowcy może mieć kluczowe znaczenie w sytuacjach, gdy kontrahenci lub kierowcy zgłaszają jakieś zastrzeżenia. Ci drudzy z kolei dodatkowo zyskają na wprowadzeniu monitoringu, który zautomatyzuje rozliczanie ich z przejazdów prywatnych i służbowych.

Monitoring GPS pojazdów dostosowany jest także do obowiązujących przepisów RODO. Kierowcy mogą wyłączyć lokalizację kierowanych przez nich pojazdów, gdy używają ich w prywatnym celu, dzięki czemu pojazdy śledzone będą wyłącznie podczas jazdy służbowej z zapewnieniem pracownikom niezbędnej prywatności. 

Na jakie inne funkcje systemu warto patrzeć?

Aplikacja Navifleet pozwala również na wprowadzenie różnych i trybów pracy. Inne ważne cechy systemu to m.in. kalendarz z opcją przypominania o przeglądach technicznych czy o wymianie oleju. Rozwiązanie ma także ogromny potencjał w zakresie bezpieczeństwa samochodu. W razie kradzieży będziemy mogli szybko ustalić, gdzie znajduje się auto. 

To tylko niektóre funkcje systemu monitoringu GPS, którego zaimplementowanie z pewnością przyniesie wiele korzyści każdej firmie posiadającej flotę pojazdów. Szczególnie że zarządzanie nią będzie możliwe z poziomu każdego urządzenia mobilnego, w dowolnym miejscu i czasie. Wystarczy dostęp do internetu. 

Leave a comment