Motoreduktory – niewielkie wymiary, duże zastosowanie

Niewielkie momenty obrotowe i spore prędkości obrotowe, to najbardziej charakterystyczne cechy elektromechanicznych układów napędowych. Motoreduktory wykorzystywane są obecnie w wielu gałęziach przemysłu i sukcesywnie zastępują inne napędy elektryczne. Dlaczego tak chętnie po nie sięgamy?

Czym są motoreduktory?

Motoreduktory, to maszyny napędowe tworzące zespół przekładni, które są na stałe połączone z napędem elektrycznym oraz przekładnią mechaniczną. Niejednokrotnie motoreduktory łączone są także z dodatkowymi komponentami, jak hamulec czy sprzęgło jednokierunkowe. Dużo mniejsze gabaryty tych urządzeń w porównaniu z tradycyjnymi rozproszonymi napędami, zajmują o wiele mniej miejsca. Kompaktowość motoreduktorów dodatkowo sprawia, że wszystkie elementy napędu, przeniesienia momentu obrotowego i redukcji prędkości umieszczone są pod jedną obudową lub też w kilku segmentach na stałe ze sobą scalonych. Odpowiednio dobrane parametry odnośnie obrotu wału wyjściowego, momentu wyjściowego, współczynnika przeciążenia i pozycji pracy motoreduktora pozwala dopasować konkretny rodzaj urządzenia.

Jak działają motoreduktory?

Motoreduktory coraz częściej zastępują tradycyjne układy napędowe, a najważniejsze zadania należą do przekładni wraz z parami kół zębatych. Ich docelowym zadaniem jest przenoszenie siły napędowej silnika na element wyjściowy, pełniąc funkcję przetwornika momentu obrotowego oraz prędkości.

Cała konstrukcja motoreduktora decyduje o tym czy układ napędowy powinien być przeznaczony do małych, średnich czy dużych obciążeń. Pod względem tego czy przekładnia zwiększa lub zmniejsza prędkość obrotową wyróżnia się przełożenie redukujące lub podwyższające.

Rodzaje motoreduktorów

Motoreduktory wyróżnia się pod względem rodzaju zastosowania przekładni zębatej na jej ostatnim stopniu przełożenia. Do najbardziej popularnych motoreduktorów należą:

  • Motoreduktory walcowe z przekładnią walcową;
  • Motoreduktory płaskie z przekładnią walcowa i możliwością wkomponowania dodatkowych stopni przełożenia;
  • Motoreduktory ślimakowe;
  • Motoreduktory stożkowe;
  • Motoreduktory planetarne.

Pomimo tego, że motoreduktory są podobne w budowie zewnętrznej, to ich parametry są często znacznie odmienne. Dobór odpowiedniego modelu urządzenia zależy od upodobań zamawiającego, a także późniejszego zastosowania napędu w konkretnej maszynie. Ogromne możliwości zastosowania różnych kombinacji silników, jak i przekładni pozwala na produkowanie motoreduktorów o momencie obrotowym nawet do 250 Nm, dlatego producenci tych napędów uwzględniają głównie zamówienia indywidualne dostosowane do konkretnych potrzeb klienta.

Gdzie można znaleźć odpowiednie motoreduktory?

Polski rynek motoreduktorów już od dawna jest w stanie zaoferować to, co inne kraje Europejskie. Oferta dotycząca popularnych małogabarytowych napędów elektromechanicznych jest naprawdę szeroka, a klienci mogą wybierać zarówno wyroby polskie jak i zagraniczne. Firma TECHNICAL – Grzegorz Tręgos oferuje całą gamę motoreduktorów jednocześnie posiadając własną montownię motoreduktorów i reduktorów walcowych. Dostarczane przez firmę motoreduktory są wyposażone w kołnierze IEC, które znacznie ułatwiają montaż i są dużo bardziej ekonomiczne.

Firma TECHNICAL gwarantuje najwyższą jakość oferowanych napędów z zachowaniem najbardziej zaawansowanej technologii do ich obróbki, co czyni je najlepszymi silnikami z przekładnią zębatą w Polsce.

Leave a comment