Umowa najmu jest tak naprawdę kluczowym dokumentem w przypadku, kiedy chcielibyśmy zdecydować się na wynajem lokalu użytkowego. Oczywiście, do określenia pozostaje jeszcze to, czy dany lokal faktycznie spełnia wszelkie wymogi lokalu użytkowego. Warto sprawdzić na przykład to, czy może on być też klasyfikowany jako lokal mieszkalny. Kluczowe jest jednak, aby mieć umowę najmu w wersji pisemnej i aby posiadała ją każda ze stron -zarówno właściciel jak i najemca. Dzięki temu zawsze będzie można się do niej odwołać, także w kwestiach spornych. Warunki, jakie zostaną zapisane w takiej umowie, jak najbardziej można negocjować. Jako najemcy, nie od razu musimy zgadzać się na wszystko, co w takiej umowie przedłoży nam właściciel. Dobrym pomysłem jest też skonsultować treść takiej umowy z prawnikiem, zwłaszcza jeśli wydaje się nam, że niektóre zapisy nie do końca są dla nas korzystne.
Jak wynająć lokal? Jakie informacje może zawierać umowa najmu, a na jakie zapisy powinniśmy uważać? Czerwone flagi w umowach najmu
Najbardziej podstawowymi informacjami są szczegółowe dane, zarówno właściciela jak i najemcy. Określenie stron występujących w umowie jest obowiązkowe. Umowa najmu powinna zawierać też dokładne informacje o lokalu, którego dotyczy umowa, a także obowiązki obu stron, wynikające z umowy. W końcu, w takim dokumencie musi znaleźć się wszystko to, co dotyczy samego faktu wynajmu, a więc na przykład to, na jaki okres, jest on wynajmowany. Powinna się też znaleźć informacja o tym, jakie są warunki wypowiedzenia, jakie są opłaty całościowe i w jakiej formie powinny być przekazywane, a nawet w jakim terminie. Dobrze jest też sprawdzić, czy w umowie jest informacja na temat ewentualnych kaucji.
Niektóre zapisy w umowie najmu w szczególności powinny zwrócić naszą uwagę. Na pewno mogą to być:
- Brak jakiejkolwiek informacji o możliwości wypowiedzenia umowy najmu. Ewentualnie wszelkie zapisy, które zobowiązują najemcę do zapłacenia kar umownych w sytuacji, kiedy chciałby wypowiedzieć umowę przed końcem jej trwania. Informacje na temat kaucji, które są bezzwrotne lub też kaucje, które dotyczą bardzo wysokich kwot (kilkakrotność czynszu). Czasem kaucja może dotyczyć kwestii remontowych, jednak to również powinno być precyzyjnie określone.
- Niejasne przepisy dotyczące ubezpieczenia lokalu.
- Informacje o możliwości podniesienia czynszu przez właściciela w dowolnym momencie wraz z możliwością miesięcznego wypowiedzenia umowy. Taki zapis daje bardzo szerokie pole do popisu właścicielowi, stawiając najemcę na przegranej pozycji. Tak samowolne poczynania właściciela mogą dotyczyć także dowolnego zmieniania warunków umowy. W takim przypadku umowa jest ewidentnie jednostronnie faworyzująca właściciela.
- Zastanawiając się, jak wynająć lokal na korzystnych dla siebie zasadach zwróćmy uwagę na kary umowne za absurdalne sytuacje jak np. zbyt częste organizowanie imprez czy różnego rodzaju wydarzeń.
Najważniejsze aspekty związane z wynajmem
Szukając ciekawego obiektu z lokalami użytkowymi pod wynajem w Krakowie, na pewno warto odwiedzić stronę https://www.herbewo.krakow.pl/kontakt/. Wśród aspektów istotnych podczas wynajmu takiego lokalu na pewno znajdzie się jego lokalizacja (analizowana pod kątem skomunikowania budynku, w którym znajduje się lokal, ale i pod kątem zdefiniowanej grupy docelowej), wielkość lokalu, wyposażenie i jego stan techniczny oraz dopasowanie pod kątem specyfiki biznesu. Poszukiwania lokalu idealnego najlepiej rozpocząć od zdefiniowania własnych potrzeb, które będziemy uważać za kluczowe.