Jak wybrać i kupić odpowiednią ziemię ogrodową?

Często nasz ogród nie ma wystarczającej ilości ziemi, a wtedy należy deficyt ten uzupełnić. Musimy pamiętać jednak o tym, że jawi się przynajmniej kilka czynników, które wpływają na to, czy nasz wybór okaże się prawidłowy. Należy postępować według kilku kluczowych wskazów, które pozwolą nam wybrać żyzną i wysokiej jakości glebę.

Gdy poszukiwana jest przez nas odpowiednia ziemia ogrodowa Kraków to dobre miejsce, aby poszukać gleby wysokiej jakości, natomiast koniecznie niech będzie to sprawdzone wcześniej źródło. Dowiedzmy się, czy w okolicy nie były prowadzone uprzednio żadne budowy. Bywa, że gleba wysokiej jakości zdejmowana jest z pól, na których planowane są inwestycje.

Zachowajmy czujność, decydując się na kupno ziemi od nieznajomych. Bywa, że faktycznie trafi się nam tania oraz żyzna gleba, natomiast czasami będzie ona zniszczona odpadami budowlanymi, a nawet metalami ciężkimi. Inwestorzy chętnie pozbywają się takiej gleby, a przewoźnik chcąc zaoszczędzić, sprzedaje ją, jako całkowicie zdatną oraz urodzajną. Zdarza się też, że podglebie jest wymieszane z humusem. Ziemia wysokiej jakości, nie powinna zawierać jakichkolwiek kamieni, czy też brył gliny o żółtawym kolorze.

Jak wykonać szybki i prosty test jakości ziemi ogrodowej?

Barawa ziemi nie jest najważniejszym aspektem, którym powinniśmy się kierować. Kolor brunatno szary, może oznaczać, że jest to humus, ale też torf, który to nie jest najlepszym wyjściem podczas uprawy szerokiego grona popularnych roślin. Oceniając jakość gleby, zapytajmy fachowca – ogrodnika lub architekta krajobrazu. Wstępne oceny dokonamy już samodzielnie. Wystarczy wziąć w dłonie sporą grudę wilgotnej ziemi i ją ścisnąć. Gdy po otwarciu dłoni ta rozpadnie się – oznacza to, że gleba jest zbyt piaszczysta, a gdy pozostanie nazbyt zbita, będziemy mieli do czynienia z ziemią za bardzo gliniastą. Dobra i żyzna gleba, powinna w tym teście się rozpaść oraz podzielić na mniejsze kawałki.

Leave a comment