Obligacje korporacyjne w czasie pandemii – najważniejsze informacje

Inwestowanie w obligacje nie jest łatwe. Zwłaszcza dla osób, które mają nikłą wiedzę z zakresu instrumentów finansowych. A jak sprawa się ma w pandemii? Czy przez Covid-19 doszło do zmian w zakresie inwestowania w obligacje korporacyjne?

Czym są obligacje korporacyjne?

Wielu z nas słyszało o obligacjach skarbowych. Emituje je Skarb Państwa. A czym się różnią od obligacji komercyjnych? Jak je rozróżnić? W prosty sposób obligacje korporacyjne i skarbowe opisuje blog superobligacje.pl, na którym przeczytać można wiele porad o inwestowaniu. W tym również teksty wyjaśniające podstawowe pojęcia. Jak to, że obligacje korporacyjne to papiery wartościowe wydawane przez spółki akcyjne, spółki z o.o. lub spółki komandytowo-akcyjne. To dokumenty poświadczające fakt zadłużenia się firmy u nabywców. Przedsiębiorstwo sprzedaje je, by uzyskać kapitał na realizowanie celów. Osoby, które kupiły obligacje korporacyjne, a więc obligatariusze, mogą liczyć na regularny zwrot ze swojej inwestycji w formie odsetek.

Obligacje korporacyjne w czasie pandemii

W związku z wybuchem pandemii koronawirusa rok 2020 nie był najlepszy, jeśli chodzi o obligacje korporacyjne. Nie ma co się dziwić. Był to czas wielkiej niewiadomej, pogorszenia gospodarki, w tym również stanu przedsiębiorstw. Niektóre firmy musiały zamrażać finanse, inne ogłaszać straty, a osoby prywatne niepewne losów, rezygnować z inwestycji. To sprawiło, że wiele przedsiębiorstw po prostu zadłużało się.

Firmy pozyskały ogromne wsparcie dzięki rynkowi obligacji. To pozwoliło im wyjść z kryzysu. Jednak nie pozostało to bez wpływu na stopień zadłużenia. Oczywiście z czasem bilanse muszą zacząć się poprawiać. Część globalnych obligacji miała zerową, a nawet ujemną rentowność. Jednak z biegiem czasu się to zaczęło poprawiać. Nawet sektory, które najbardziej dotknęły efekty pandemii, mają potencjał rozwoju.

Obligacje korporacyjne w 2021 roku

Dzięki wsparciu przez Bank Centralny możliwe stało się poprawienie sytuacji na rynku obligacji przedsiębiorstw. Duże znaczenie miało również wprowadzenie szczepień przeciw Covid-19. Oczywiście wsparcie przez politykę jest tutaj kluczowe, ale nie oznacza, że na zawsze zażegna kryzys. Optymizmem nastraja ten rok, ale jak będzie w jego końcówce w przypadku obligacji korporacyjnych – trudno powiedzieć. Oczywiście jeśli gospodarka zacznie się bardziej normalizować, sytuacja społeczeństw poprawiać, obligacje rządowe uzyskiwać lepszą rentowność, to i papiery wartościowe przedsiębiorstw będą się miały znacznie lepiej. Najważniejsze, by wsparcie banków centralnych pozostało na odpowiednim poziomie.

O tym, że obligacje korporacyjne powinny być wciąż ciekawe dla inwestorów, świadczy fakt, że stopy procentowe i rentowności spadły w 2020 r. znacznie niżej. Tak więc pewne okazje do inwestowania, jak rachunki oszczędnościowe, fundusze rynku pieniężnego lub obligacje rządowe dają zerowy dochód, a często nawet ujemną rentowność.

Leave a comment