Podziały majątku – adwokat czy samodzielność?

Podział majątku to trudny i często bardzo emocjonujący czas w naszym życiu. To również proces, który występuje w wielu różnych kontekstach. Od rozwodów i spraw dziedzicznych po spółki partnerskie, w których trzeba sprawiedliwie podzielić współwłasność. Często to bardzo stresujące i angażujące emocjonalnie. Zatrudnienie wyspecjalizowanego adwokata pomoże w sprawnym przejściu przez ten trudny proces. Co warto wiedzieć na ten temat?

Podziały majątku – adwokat jako wsparcie prawne

Nie każdy musi rozumieć dokładne wytyczne dotyczące podziału majątku. Od tego są w końcu profesjonaliści. To oni pomogą nam rozeznać się w regulacjach prawnych zależących na przykład od kraju, w którym się znajdujemy. Pomogą nam również w technicznych sprawach, o  których w silnych emocjach możemy nie pamiętać. Sporządzenie listy wspólnych rzeczy i aktywów oraz późniejsze wartościowanie ich jest kluczowym elementem takiego sprawiedliwego podziału. Robiąc to samemu, wiele rzeczy możemy pominąć czy przecenić.

Wybór specjalisty, który podejdzie do sprawy i naszych emocji z odpowiednią wrażliwością, to bardzo istotna kwestia. Szczególnie istotne jest to przy takich sprawach, jak podziały majątku. Adwokat będzie dużym wsparciem prawnym. Decydując się na adwokata, szukamy kogoś, kto będzie naszym wsparciem. Zrozumie nasze trudne emocje i stres oraz pomoże nam jak najlepiej przygotować się do sprawy.

Przebieg spraw o podział majątku

Przed podziałem majątku warto sprawdzić, jak wygląda typowy przebieg takich spraw. W ten sposób możemy oszczędzić sobie niepotrzebnego stresu. Będziemy również bardziej świadomi prawniczego żargonu i tego, co się dzieje. Oczywiście wszystko zaczyna się od wniosku. Inicjacje składamy do odpowiedniego urzędu. W międzyczasie decydujemy się na prawnika, który będzie naszym przedstawicielem i pomoże nam uzyskać przychylny wynik. Adwokaci są niezwykle istotni zwłaszcza w skomplikowanych sprawach.

Później następują wstępne mediacje, które czasami pozwalają uniknąć procesu. Jeśli strony nie dochodzą do konsensusu w sposób pokojowy, sprawa trafia do sądu, gdzie przeprowadza się przesłuchanie albo rozprawę. Wtedy sąd zbiera wszystkie dowody, przesłuchuje świadków i po analizie wydaje orzeczenie, w którym określa szczegółowy podział. Tak mniej więcej prezentuje się klasyczny przebieg spraw o podział majątku w kwestii rozwodów czy spółek partnerskich.

Profesjonalna rada i opieka

Podziały majątku to skomplikowane i bardzo czasochłonne sprawy, zwłaszcza jeśli dwie strony nie zgadzają się ze sobą w trakcie negocjacji. Dlatego warto zwrócić się z tym do profesjonalisty. Coraz więcej kancelarii specjalizuje się w podziałach majątku. Ma prawników i adwokatów dopasowanych do konkretnych spraw. Jeśli więc szukamy kogoś do spraw o podziały majątku, adwokat będzie odpowiednią osobą, która przeprowadzi nas przez całe proces sprawnie i profesjonalnie.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

Leave a comment