Świnia wietnamska – dlaczego warto ją hodować i co trzeba o niej wiedzieć?

Dziś, w naszych czasach wietnamska świnia wieprzowa przestała być jedynie ekskluzywnym zwierzakiem hodowlanym. Rolnicy zajmujący się hodowlą zwierząt, coraz częściej zaczęli decydować się na hodowlę świń rasy wietnamskiej, które nazywa się także świniami brzusznymi, świnkami z brzuchem lub świnią zwisłobrzuchą. To zwierzęta, które zdecydowanie wyróżniają się swoim wyglądem. Dlaczego warto w nie zainwestować? Jest wiele powodów, które mamy zamiar przybliżyć!

Świnia wietnamska – skąd wzięła się w Europie?

Świnia wietnamska, jak sama nazwa wskazuje, przybyła do nas z Wietnamu. Datuje się, że pierwsze okazy świń zwisłobrzuchych zaczęły pojawiać się w Europie ok. 1985 r. Prawdopodobnie ta rasa wieprzków wzięła się z regionu delty rzeki Czerwonej, położonej w Wietnamie.

Dziś coraz częściej świnia wietnamska staje się zwierzęciem, które widuje się w polskich gospodarstwach oraz na terenie agroturystyki. Ta pochodząca z Azji Południowo-Wschodniej świnia zdobyła serca polskich hodowców przede wszystkim z uwagi na ciekawy wygląd, ale też bardzo łatwą hodowlę i miły sposób usposobienia.

Świnie wietnamskie dostępne są w przeszło 900 milionach sztuk zwierząt na świecie. Dostępnych jest aż 440 rozmaitych ras oraz mieszańców.

Jak wygląda świnia wietnamska?

Nazwa świni wietnamskiej – zwisłobrzucha, wzięła się od jej wyglądu. Pochodzi od dużego, wiszącego brzucha, który jest szczególnie widoczny na tle naprawdę małych, krótkich nóżek.

Świnie wietnamskie mogą mieć umaszczenie białe lub czarne. Istnieją osobniki arlekiny, łączące oba kolory. Z powodu krótkich nóg brzuch świni prawie dotyka ziemi. Pyszczek jest trochę wklęsły, a na głowie są małe, sterczące uszy. Zewnętrznie prosięta są podobne do pyska psa-mopsa z powodu dużej liczby zgięć oraz zmarszczek. Mają również silnie zadarty nos.

Świnie wietnamskie mogą rosnąć i przybierać na wadze w ciągu pierwszych pięciu lat, chociaż stopniowo proces ten ulega spowolnieniu. Waga wietnamskich świń poniżej pięciu lat wynosi około 80 kg.

Cechy charakterystyczne świń wietnamskich – co warto wiedzieć?

Wietnamska rasa świń charakteryzuje się pewnymi osobliwościami, które należy wziąć pod uwagę podczas hodowli. To zwierzęta wyjątkowo sympatyczne, o ciekawej aparycji. Obecnie można wręcz uznać, że panuje moda na hodowlę świń wietnamskich z uwagi na ich interesujący wygląd.

Jedna z głównych cech rasy jest fakt, że to bardzo szybko dojrzewające zwierzęta. Już po 4 miesiącach samice osiągają pełną dojrzałość płciową, a świnie-samce są gotowe do rozrodu za 6 miesięcy. Ponadto opieka nad nowonarodzonymi świniami nie jest trudna, ponieważ locha nie przeszkadza w kontakcie z młodymi warchlakami i zachowuje się dość przyjaźnie. Dba o swoje młode, mając wysoko rozwinięty instynkt macierzyński.

Inna cecha świń wietnamskich to bardzo dobry układ odpornościowy. Ponieważ są odporne na gorący klimat i mroźne zimy, znakomicie sprawdzają się w naszym polskim klimacie. Dodatkowo wietnamskie świnie zwisłobrzuche są mocno odporne na choroby oraz pasożyty.

Jakie są zalety hodowania świni wietnamskiej?

Co trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do hodowania świń wietnamskich? Warto poznać ich zalety. Popularność świń wietnamskich zwisłobrzuchych wzięła się z tego, że:

  • Rasa tych świń oznacza niskie koszty karmienia – zwierzęta nie są duże, więc nie potrzebują tak wiele pożywienia, co klasyczne wieprze;
  • Można je hodować przez cały rok, nie ma również problemu ze swobodnym spacerem zimą – świnie wietnamskie, ponieważ doskonale radzą sobie w niskich temperaturach, często są dobrym wyborem na polskie warunki;
  • Mięso ze świń wietnamskich jest bardziej kruche, delikatniejsze i ma niską zawartość tłuszczu – polecane jest zwłaszcza osobom, które mają problemy z cholesterolem; hodowla tych świń to okazja do zarobku;
  • Kompaktowe rozmiary (niektórzy złośliwie nazywają świnie wietnamskie kieszonkowymi) pozwalają na hodowlę tych wieprzy na większości terenów;
  • Hodowanie świń wietnamskich jest proste – to spokojne zwierzęta, które są czyste, wolne od specyficznego zapachu, a na dodatek odporne na różne choroby i pasożyty.

Leave a comment