Żaluzje drewniane w wystroju wnętrz

Żaluzje drewniane wyróżnia naturalność materiału i oryginalna faktura. Ich największe zalety to ciepło, elegancja i prostota. Zróżnicowanie rozmiarów i faktur jest większe, niż w przypadku żaluzji metalowych – pozwala to na stworzenie przykuwających uwagę efektów i dopasowanie żaluzji do wielu stylistyk.

Najważniejsze rodzaje żaluzji drewnianych

Żaluzje drewniane występują najczęściej w kolorach naturalnych, z widoczną fakturą drewna. Rozwiązanie to sprawdza się szczególnie dobrze we wnętrzach, w których zależy nam na domowym cieple lub szczególnej elegancji. Równie piękne są jednak lakierowane żaluzje drewniane – czarne i białe (do wnętrz nowoczesnych) lub kolorowe.

Znaczne różnice estetyczne wywołuje grubość lameli. Obok typowych żaluzji o szerokości 25 mm spotyka się często również żaluzje o szerokości 50 i 75 mm. Są one bardziej efektowne, ale trudniejsze w montażu. Wąskie żaluzje drewniane można montować wprost do okna, żaluzje 50 mm i szersze wymagają jednak montażu do sufitu lub do ściany

Do wykonania żaluzji drewnianych stosuje się tak trwałe drewno krajowe (lipowe, bukowe, dębowe, sosnowe), jak i drewno egzotyczne. Żaluzje z drewna egzotycznego cechują się często większą odpornością na warunki środowiskowe, w tym zwłaszcza na podwyższoną wilgotność. Żaluzje takie są odporne na związane z wilgotnością odkształcenia i wypaczenia. Najczęściej stosowane drewno egzotyczne to wyróżniająca się niską nasiąkliwością lipa kanadyjska (basswood) i szczególnie lekkie afrykańskie drewno abachi. Cechujące się niską nasiąkliwością żaluzje drewniane można stosować także w kuchniach, łazienkach i innych wilgotnych pomieszczeniach.

Ciekawym rozwiązaniem są także żaluzje bambusowe. Są one niezwykle lekkie. Powszechnie występują w tradycyjnych wnętrzach dalekowschodnich – warto wybrać je więc w mieszkaniach, w których występują azjatyckie motywy dekoracyjne. Żaluzje z bambusa z tego samego powodu sprawdzą się także we wnętrzach minimalistycznych nawiązujących do prostoty estetyki japońskiej.

Za specyficzny rodzaj żaluzji drewnianych można uznać okiennice wewnętrzne z lamelami. To rozległe przesłony okien, które można złożyć całkowicie, najczęściej harmonijkowo. Także w nich lamele mogą być przesuwalne – w podobny sposób, jak w typowych żaluzjach. Podobne w wyglądzie i zastosowaniu do klasycznych żaluzji drewnianych są także rolety dzień-noc z drewnianymi lamelkami.

Istnieją także żaluzje z tworzyw sztucznych naśladujących drewno, tzw. faux wood. Są one tańsze niż prawdziwe żaluzje drewniane, ale oczywiście mniej piękne.

Żaluzje drewniane w różnych stylach aranżacji wnętrz

Żaluzje drewniane są bardziej zróżnicowane rozmiarowo, niż metalowe. Ich szczególną zaletą jest więc możliwość wyboru masywnych i wyrazistych lameli – duże lamele nadają wnętrzu elegancji. Wybrać można także nietypowo szerokie lamele drewniane, które poszerzają optycznie wąskie pomieszczenia lub podkreślają rozległość otwartych na ogród nowoczesnych połaci okiennych. Żaluzje drewniane mogą mieć nawet 75 mm szerokości.

We wnętrzach rustykalnych i prowansalskich, a także w stylu retro, sprawdzają się najlepiej żaluzje drewniane w kolorach naturalnych. We wnętrzach nowoczesnych, w tym w stylu minimalistycznym i skandynawskim, warto wybrać białe lub czarne żaluzje z drewna. Styl skandynawski preferuje przy tym surowość i prostotę. W stylu retro drewno odgrywa szczególnie dużą rolę – charakterystyczne są dla niego np. drewniane boazerie i parkiety. Żaluzje z drewna są tu oczywistym wyborem, należy jednak zwrócić szczególną uwagę na ich doskonałe dopasowanie do stylu mebli.

W pokojach młodzieżowych i dziecięcych dobrze sprawdzą się żaluzje drewniane w wyrazistych kolorach, we wnętrzach romantycznych i w kuchniach ciekawie wyglądają kolorowe żaluzje pastelowe. Styl boho promuje naturalność, ale także nietypowe i szalone rozwiązania – warto wybrać w nim żaluzje kontrastujące z całością wystroju, pozornie niedopasowane.

Zawsze warto zwracać uwagę także na estetykę samego mechanizmu żaluzji. Nie zawsze zależy nam na ukryciu mechanizmu, który także może być atrakcyjnym dodatkiem do wystroju wnętrza. Zdarzają się ciekawe modele z mechanizmami w stylu industrialnym lub nawet steampunkowym. We wnętrzach loftowych i industrialnych ciekawie prezentują się żaluzje drewniane stylizowane na metalowe, np. miedziane.

Autor: Sarmata (wszelkie prawa zastrzeżone)

Leave a comment