O narzędziach pneumatycznych słyszał każdy, wielu z nas widziało je na własne oczy, a mimo to określenie wciąż może brzmieć dość mgliście. Sprawdźmy, jaka jest specyfika narzędzi pneumatycznych, do czego służą, jakie są ich zalety, rodzaje i co robić, aby sprawnie funkcjonowały i służyły nam przez wiele lat.
Specyfika narzędzi pneumatycznych
Narzędzia pneumatyczne, czyli narzędzia wykorzystujące sprężone powietrze. Ich największą zaletą jest bezpieczeństwo (nie generują iskier, więc ich użycie zmniejsza wystąpienie pożaru) oraz efektywność, ponieważ napędzane są dużą mocą, jednocześnie ważąc niewiele. Jak to możliwe? Sekretem jest powietrze. Silnik napędowy przetwarza energię pochodzącą z gazu (na przykład właśnie powietrza) na ruch obrotowy.
Aby narzędzia pneumatyczne sprawnie funkcjonowały
Tutaj przechodzimy do kwestii pielęgnacji. Otóż narzędzia pneumatyczne posiadają najczęściej dwa rodzaje silników: łopatkowe lub turbinowe. Łopatkowe wymagają smarowania z racji, iż ich elementy ruchome się stykają. Z kolei te drugie wymagają tylko czystego powietrza, aby sprawnie funkcjonować. Poza tym wymagają one podłączenia do sprężarki dostarczającej powietrze na przykład do kompresor tłokowy 50l. Na szczęście jest to zakup jednorazowy, mogący służyć nam wiele lat.
Inne zalety narzędzi pneumatycznych
Oprócz bezpieczeństwa, lekkości i łatwej pielęgnacji narzędzia pneumatyczne działają niezależnie od pogody. Znajdują liczne zastosowanie – w prywatnych garażach, warsztatach samochodowych, w przemyśle. Zawdzięczają to stosunkowi mocy do masy.
Przykładowe narzędzia pneumatyczne
Przejdźmy do konkretów – jakie przykładowe narzędzia pneumatyczne są dostępne na rynku i do czego służą:
- pistolety pneumatyczne (gwoździarki i pistolety śrubowe oraz lakiernicze),
- atomizery (wykorzystywane do pokrywania powierzchni poprzez rozproszenie substancji),
- wiertarki pneumatyczne,
- wkrętarki pneumatyczne,
- szlifierki kątowe, doczołowe, taśmowe i inne,
- klucze pneumatyczne.
Te wymienione powyżej to tylko przykłady. Szerokie zastosowanie narzędzi sprawia, że są one nieodłącznym kompanem każdego majsterkowicza. W końcu, po co płacić za proste usługi naprawcze, skoro lepiej czasem wziąć sprawy w swoje ręce i z odpowiednim sprzętem zaradzić każdej drobnej usterce?
Dostępność narzędzi pneumatycznych
Narzędzia te znajdziemy w sklepach stacjonarnych, ich internetowych odpowiednikach (bądź sklepach działających tylko w internecie), na aukcjach. Na rynku znajdziemy szeroki wybór narzędzi, a jeśli nam się poszczęści i załapiemy się na promocję, zakupimy ej w przystępnej cenie.
A właśnie, cena narzędzi rządzi się swoimi prawami. Narzędzia pneumatyczne przeważają nad elektronicznymi pod względem wydajności, prostej konstrukcji, komfortem użytkowania (prosta konstrukcja sprawia, że rzadziej ulegają uszkodzeniom). Z drugiej strony, jeśli dysponujemy mniejszym budżetem, nie powinniśmy się martwić na zapas. Pamiętajmy o zachowaniu czujności, rozważnych zakupach i korzystaniu z promocji.