Jak alkoholizm zmienia osobowość

O alkoholizmie mówi się w sumie dużo, ale wciąż nie wystarczająco. Chorych przybywa, bo przybywa problemów, z którymi musi się mierzyć współczesny człowiek. Sprawdźmy, jak pod wpływem alkoholu zmienia się osobowość człowieka.

Czym jest alkoholizm?

Alkoholizm jest zaburzeniem polegającym na niekontrolowanym spożywaniu napojów wysokoprocentowych. Przebiega w sposób przewlekły i postępujący, a w najgorszym wypadku prowadzi do śmierci. Stąd też Ośrodek leczenia uzależnień Łódź proponuje holistyczne podejście do rozwiązywania probleu. Przede wszystkim należy poprawnie zdiagnozować osobę borykającą się z problemem alkoholu, co może stwarzać problemy, gdyż często trudno rozpoznać chorobę w jej wczesnym stadium. Kiedy bowiem pomyślimy o stereotypowym alkoholiku, wyobrażamy sobie osobę bezrobotną, bezdomną, słabo wykształconą, trudniącą się prostymi, fizycznymi pracami, agresywną, zaniedbaną, których domy zaśmiecone są pustymi butelkami i brudnymi kieliszkami. Tymczasem uzależnienie przebiega w sposób zróżnicowany – są na przykład osoby uzależnione pijący wyłącznie w dni wolne od pracy (zwykle weekendy), natomiast brak zaspokojenia substancją wysokoprocentową przyczynia się do napięć, pogorszenia humoru, obsesyjnych myśli o zaglądnięciu do kieliszka. Z czasem osoby pijące coraz więcej doświadczają napadów agresji, coraz większą tolerancję na ilości spożywanych napojów, tracą pomysły, jak inaczej spędzić wolny czas, zaniedbują obowiązki, zainteresowania i pasje. Stereotyp pijaka jest bardzo krzywdzący wobec chorych i stanowi duże uproszczenie. Choroba nie wybiera. Uzależnić mogą się ludzie z tak zwanych wyższych sfer, dobrze zarabiający, wykształceni, oczytani, osiągający sukcesy na polu zawodowym i prywatnym.

Jak alkoholik manipuluje?

Podobnie jak w przypadku innych uzależnień również tutaj chory nie widzi problemu w sobie, tylko szuka go w innych, a konkretnie w swoich najbliższych. Stąd też łatwo mu przerzucać odpowiedzialność za swoje czyny na żonę i na dzieci czy innych domowników. Nieświadomie zaniża ilość wypitych napojów, umniejszając tym powagę sytuacji. Pod wpływem potrafi stwierdzić, że jest trzeźwy, mimo że ledwo chwieje się na nogach. Uważa, że pije, bo ma ku temu realny powód – jest zmęczony po pracy, to jego chwila relaksu, jedno niewinne piwo jeszcze nikomu nie wyrządziło krzywdy, a poza tym, kto to widział, by odmówić sobie lampki wina na wigilii? Jeśli bliscy wychwycą takie zachowania, powinni uważać. Jest to etap, w którym pomóc powinna terapia alkoholowa, poprzedzona diagnozą i detoksem alkoholowym, czyli odtruciem organizmu.

Zaburzenia osobowości u alkoholika

Choroba znacząco uszczupla ilość istoty szarej w mózgu człowieka, a to one tworzą ośrodkowy układ nerwowy człowieka. Degradacja komórek dotyczy zwykle osób w podeszłym wieku, co skutkuje na pogorszenie się pamięci.

Prócz ubytków w pamięci i problemów z koncentracją osoby nadużywające alkohol często cierpią na choroby współistniejące, na przykład wykazują zachowania antyspołecznie, zmagają się z paranoją oraz osobowością narcystyczną. W przypadku uzależnionych kobiet częściej trafić na borderline.

Inne objawy uzależnienia

Do najczęstszych objawów choroby alkoholowej zaliczają się:

  • rozdrażnienie, nerwowość, wahania nastroju i agresja, jeśli osoba nie otrzyma określonej ilości alkoholu,
  • brak kontroli nad piciem,
  • problemy z koncentracją,
  • luki w pamięci,
  • lęk, niepokój, złość,
  • stany depresyjne,
  • zaniedbywanie obowiązków i relacji,
  • obsesyjne myśli związane z alkoholem.

Jeżeli objawy utrzymują się dłuższy czas i tylko się pogłębiają, należy bezzwłocznie poprosić o pomoc lekarzy specjalistów. Nieleczona choroba może prowadzić do śmierci uzależnionego i poważnych konsekwencji zdrowotnych wśród jego najbliższych.

Leave a comment